26 Ağustos 2018
#10822301

Renault Kronik Fluence Dizel Otomatik Şanzıman Arızası!

2012 model Fluence 1.5 dizel aracım var vites kutusunu kontrol ettiriniz arızası veriyor. Trafiğe çıkmaya korkar oldum ışıklarda sıkışık trafikte ansızın arıza verip kalıyor birkaç kez stop edip çalıştırıyorum iyice strese girdim. Araştırdım Renault'un kronik şanzıman arızası dediler ve bundan şikayetçi yüzlerce kullanıcı var. Renault neden kendi şanzımanında ki bu hatayı kullanıcılarına ödettiriyor. Bu tür hataları servise çağırıp ücretsiz tamir etmesi lazım bilenler bilir 2006 V** P*** araçların enjektörlerinde kronik bir arıza çıkmıştı trafikteki tüm bu arızayı veren P***'ların enjektörlerini ücretsiz değiştirdiler. Renault'un B**, M***, A**'den farkı yok derken şu anda Fluence aracım kapının önünde kronik şanzıman arızası verdiğinden çalıştıramadığım için yatıyor. Numaram 0536 7274*** ümit ediyorum Renault yetkilileri beni arar ve bu kronik olan Renault'un kendi hatasından kaynaklanan bu mağduriyeti ücretsiz olarak çözer yine ümit ediyorum Renault yetkilileri markalarının üzerindeki bu lekeyi bir an önce temizlerler.

Recep Recep 4.553 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Recep28 Ağustos 2018

    Renault marka otomatik araçlara binecek olan arkadaşlar günün birinde ortalama 5000-8000 TL şanzıman beyni masrafıyla karşılaşacagınızı unutmayın. Bu parayı el kadar bir elektronik karta verdiginizde iyice sinirleriniz bozuluyor bu paraya şanzımanı motoru yenilersiniz fakat Renault müşterilerden para almak için böyle bir yöntem bulmuş yarım saatte takılan bir karta çuvalla para veriyorsunuz... .insanlarımızın birlik olup böyle sömürü düzeni kuran firmalara tepki göstermesi gerekiyor yoksa ülkemizi sömürmeye devam edecekler... .

  • Recep28 Ağustos 2018

    verdiğiniz cevap saçma ve anlamsız şu anakadar bu kronik arızayı kabul edip ücretsiz degiştirdiginiz beyin olmamış deniyorki efendim buyurun servisimize gelin araca bakalım sebebini bulalım yardımcı olalım... . bunun türkçesi başka yere gitmeyin gelin biz SİZİn 2 Kat servis ücretiyle solugunuzu keselim deniyor. Renault markası benim için bitti bir daha almam aldırmam hem ülkemizi sömürüyor hem de kendi hatalarını müşteriye ödettiriyorlar.

  • Renault Temsilcisi27 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz Sn. RECEP MEMİŞOĞULLARI, Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları