Renault  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cemil'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Renault Klasik 30.000 Bakımdan Sonra Başıma Gelenler

3.714görüntüleme
Cemil
Cemil 30 Nisan 2020 02:40

Bursa Erdeğer Renault yetkili servisine 21 Nisan günü aracımı götürdüm. 30.000 bakım için. Randevu saatimin üç buçuk saat sonrasına acele etmeyelim iyi bakalım diye beni beklettiler. Neyse bakımı yapıldı mazot filtresi ve iki filtre daha değişti. Ertesi gün evden çıkmadım. Dört günlük sokağa çıkma yasağı girdi devreye. 27 Nisan pazartesi günü evden çıktım. Arkadaki arabalar bana selektör yapıyor ne olduğunu anlamadım. Sonra araba istop etti. Arabanın içini öyle ağır bir mazot kokusu kapladı ki kendimi nasıl sağa attım bilemedim. İndim arabanın far kısmından bir şey akıyor. Kaputu açtım mazot filtresinin yerinden çıktığını gördüm. Çekici çağırdım. Bunların hepsi kayıtlıdır. Yardıma çağırdığım arkadaşımda bana gelirken kaza yaptı. Aracım pazartesi günü Nilüfer bölgesindeki servise çekildi. Bugün çarşamba aracımı hala vermediler. 

Bana Nilüfer bölgesi diyor ki servis hatalı bulursa Erdeğer firmasının, yanlışını hatalarını kabul edeceklermiş. Yahu birbirini mi çamurlayacaklar nasıl güveneceğim ben. Yetkili servise bakım için 1000₺ para ödedim. Faturalıdır. Üzerine günlerdir arabasız bıraktılar. Şikayet ediyorum, genel merkezi arıyorum sözde ilgileniyorlar ama sonuç yok. Geçici araba istedim onu da vermediler. Ben sıfır araba aldım iki yıldır hiçbir sorun yaşamadım. Yetkili servisin bu yaptığından sonra Renault'tan soğudum. Benim arabam alev alsa kim verecek hesabını. Yanıt yok. Ben çok farklı bir yerde de bunu yaşayabilirdim. Bazı şeylerin dönüşü yoktur bu öyle bir olay. Ülkenin durumundan dolayı benzin depomu full tutuyorum en az on litre benzinim boşuna gitti. Ne ilgilenen var ne arabamı tamir ediyorlar. 

Verdiğim servis ücretinin iadesini istiyorum. Erdeğer yetkili servis danışmanı s*** t**** bey sizden ve Nilüfer yetkili servisinden talebimdir. Yanlışınızı düzeltin hala şansınız varken. Benzin paramı da ayrıca istiyorum. Yarın arabam çıkacak mı bilmiyorum araya üç gün sokağa çıkma yasağı girecek sonrasında. Yarında çıkmazsa arabamı normal özel servise çektirip sizi dava edeceğim.

Renault Logo
Renault30 Nisan 2020 08:51

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler