Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özcan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Renault Kadjar Mazot Filtresi Su Uyarısı

2.668görüntüleme
Özcan
Özcan 29 Ağustos 2020 18:03

Aracım yaklaşık 3 ay önce mazot filtresi suyunu alınız uyarısı verdi. Bende servise gittim mazotu nerede aldığımı ve mazottan kaynaklandığını söylediler. Bende yakıt istasyonuna gittim müdürleri ile görüştüm ve meseleyi anlattım. Eğer mazota kaynaklı bir su uyarı varsa servisten bir belge versinler ve bizim ekspertizler gelip yakıt deponuzdan örnek alacak ve tahliller sonucu masrafınızı karşılarız dediler. Ben hemen Renault servisine gittim bana yakıttan dolayı bu uyarı ikazı veriyor diye bir belge istedim biz veremeyiz dediler. Daha sonra tatile gideceğim için yolda sıkıntı yaşamamak için yine servise gittim ve depoya bir katkı maddesi koyalım bütün sistemin temizler dediler ve 94 TL'ye koydular. Şayet geçmezse filtreyi değişmesi gerekiyor denildi. Ben tatile gittim tekrar uyarı verdi. Tatil dönüşü servise gidip mazot filtresini değişti ve tekrar uyarı verdi ve yine gittim depodaki mazot bitince gel dediler. Bakalım mazot bitmek üzere salı gününe randevu aldım bakalım hangi sürprizle karşılaşacağız. 

Renault Logo
Renault31 Ağustos 2020 13:34

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Özcan
Özcan03 Eylül 2020 16:09

Mazot filtresi değişti ama ekran görüntüsü halen fotoda görüldüğü gibi geçmedi. Bana bu defa da filtrenin üstündeki elektronik beyin kapturun değişmesi gerektiğini söylediler bende tamam dedi. Ellerinde olmadığını ve diğer bayilerden araştırıp bana döneceklerini söylediler. Gün içinde beni arayıp buldukları ve perşembe sabahı gelebileceğimi ifade ettiler bende perşembe öğleden sonra geleyim garanti olsun dedim ve perşembe öğleden sonra gittim arabayı servise aldılar bende üstündeki dinlenme lobisinde bekleye durdum. Yarım saat sonra beni serviste bir bayan aradı bakın benim yukarıda lobide olduğumu bile bilmiyor. Sonra yukarıda olduğumu söyledim ve aşağıya indim. Kapturu kargo firması geri iade ettiğini söyledi kusura bakmayın bende bu kaçıncı kusur dedim. Önce 94 TL bir katkı maddesi depoya koydunuz sonra mazot filtresi değişecek dediniz değiştirdik 530 TL bu da olmadı kaptur dediniz oda 535 TL onu da kabul ettim madem kaptursa bana neden ilk önce kaptur demediniz ya müşteriyi yoluyorsunuz ya da bu işi bilmiyorsunuz dedim. Bizatihi kendisinin bu işi takip edeceğini ifade etti ve istersem aracı evimden aldıracağını ve benim bir daha gelmem gerekmediğini söyledi. Ama ben kendi işimi ben takip ederim dedim ve beklemedeyim. Yani işin kasası dört defa servise gittim ama iş halen hal olmadı. Aydın Renault servisten hiç memnun değilim.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Harun
Harun18 Aralık 2020 10:08
 

Selam usda aynı sorun bende de var yaptirabildinmi

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler