10 Eylül 2018
#10879696

Renault İlgisiz Saruhan Otomotiv!

2012 model 1,5 dCi otomatik şanzıman aracımda "vites kutusu arızalı", "yokuş kalkış desteği arızalı" uyarısı almıştım. 05.08.2018 tarihinde Şikayetvar aracılığı ile şikayet bildirmiş ve Renault'dan bana geri dönüş yapmışlardı, aracımı servise davet ettiler, 13.08.2018 tarihinde aracımı servise bıraktım. Yapılan görüşmeler sonucunda EDC beyninin arızalı olduğu ve Renault tarafından ücretsiz değiştirileceği söylendi, parça bugün gelecek yarın gelecek derken 18.08.2018 tarihinde aracı kesin teslim ediyoruz diyen Çanakkale Saruhan Otomotiv maalesef 19:30 da beni arayıp parça gelmedi dedi (demelerine göre kargoda unutulmuş), Kurban Bayramı arifesinde en azından aracımı arızalı da olsa bana teslim edin dedim, maalesef araç hiç çalışmıyor dediler, tabii bu sırada aracın arızası giderilmeden Renault Mais temsilcisi şikayeti kaldırmamı istedi bende kaldırdım, zaten her şey ondan sonra daha farklı gitti. Yapılan görüşmeler neticesinde araç kiralayın faturayı bize getirin karşılayalım dedi servis, bende yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmelerinde sonra zar zor bayram arifesinde kiralık araç bulabildim, kiralamadan önce servis müdüründen şifayen tekrar teyit aldım kiralama ücretinin karşılanacağına dair, bayram sonrası yani 28.08.2018 tarihinde aracımı akşam saatlerinde teslim aldım, aracımın direksiyonunda streç film, koltuklarında servis poşetiyle teslim ettiler (üzüldüm ama faydasız). 29.08.2018 tarihinde araç kiralama faturasını servise gönderdiğim den beri servisten olumlu veya olumsuz haber alamıyorum, kaç kere telefonla aramama rağmen. Saruhan otomotivin evime uzaklığı 90 km bu arada.

Nazım Nazım 2.363 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nazım13 Eylül 2018

    Renault Mais tarafından atılan mesajdan sonra sadece bir kere Saruhan Otomotiv tarafından 10.09.2018 tarihinde arandım "Nazım bey parayı bir şekilde yatıracağız dediler" ama olumlu veya olumsuz bir dönüş olmadı. Bu tarz hareketlerden sonra insanlarının araçlarını neden özel servislere götürdüğünü anlıyorum

  • Renault Temsilcisi10 Eylül 2018

    Değerli Müşterimiz Sn. NAZIM C., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları