Renault Hediye Edilen Bakımı Alamadım

Ali Ali27 Mayıs 10:41

21 Kasım 2019'da 2011 model Fluence 1.5 dCi EDC şanzımanlı aracım şanzıman beyni arızası verdi servis bakımlı olduğu için servise bıraktım. Bu işlem için benden 7.500 TL talep ettiler servis bakımlı olduğu için iyi niyetten 4.400 TL ödedim ve aracım yapıldı. 2. Aracım vag grubu olduğunu ve w***' de aynı soruna 980 TL ödedim ve bunu burada yazdım, daha sonra Mais'den beni aradılar sizi üzdük size bir bakım hediyemiz olsun gönlünüzü alalım dediler ve bende kabul ettim şikayetimi kaldırdım talepleri üzerine.

Fakat ben araçtan soğudum ve aracı sattım. Şu anda 2010 model 57.000 km de Megane 3 1.5 dCi düz vites araç aldım ve aldığım aracın bakımı yapılacak akbak Renault'yu aradım durumu anlattım dediler ki a*** bakım hediyeleri şahsın kendisine verilir araca değil dolayısı ile Mais ile görüşün bir sorun olacağını düşünmüyoruz dedikten sonra Mais'i aradım aynı durumu anlattım, Mais müşteri temsilcilerinin verdiği cevap aynen şu ; A*** bakım hediyeleri şahıslara aittir, araca değil bir problem olmaz yetkililerle görüşelim dediler.

Sonuç olarak bana hediye edilen bakımı alamadım. Nasıl bir markaysa ali yüksel olarak 1 bakım alacağım var ve alamıyorum böyle marka olmaz. şimdi yazılı talepte bulunacağım ve konuyu tüketici mahkemeleri dahil olayı yargıya taşıyacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 27 Mayıs 12:29

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler