11 Ekim
#12768988

Renault Günerler Sıfır İlgisiz!

2018 Model sıfır aldığım Renault Captur Icon 1.5 dCi aracımda otomatik EDC şanzımanından ve vites geçişlerinden gelen farklı sesler üzerine İstanbul Anadolu Yakası Ümraniye Günerler Renault Yetkili Servisine götürdüm. Servis yetkilisi aracımı hangi bayiden aldığımı sordu ve bende bu sorusu üzerine aracıma ona göre mi bakılıp bakılmayacağını belirtikten sonra aldığım bayi bilgisini verdim. Akabinde aracımdan gelen seslerin yeni olduğunu, sesleri anlamadığımı ve beni yolda bırakabilir en önemlisi de içinde ailemi taşıdığımı için bu sorunun acil olabileceğini belirtmeme rağmen, randevu alamadığım için aracımı servise kabul etmediler. Bende randevuluk bir süreç yaşamadığımı konunun yeni geliştiğini ve acil olduğunu ısrarla belirtmeme rağmen, müşteri temsilcisi D***B*** hanım aracımı servise almamak için elinden geleni yaptı.
Soru 1 - Aracı sıfır alırken istediğiniz servise götürebilirsiniz demiştiniz?
Soru 2 - Aracımı ne zaman isterseniz yetkili servise götürün yardımcı olurlar demiştiniz?
Soru 3 - Acil gelişen bir konuda nasıl randevu alabilirim?
Soru 4 - Müşterinize biraz zaman ayırmak bu kadar zor mu?
Soru 5 - Acil olduğunu düşündüğüm konudan dolayı aracım, ben ve ailem zarar görse bunun sorumlusu kim olacak?
Soru 6 - Müşteri Temsilcisi D***B*** hanım'ın ilgisizliği ve aracımı servis aldırmamak için elinden geleni yapması sizce hoş mu?
Soru 7 - Günerler Oto Renault'u temsil etmiyor mu? Böyle temsil olur mu?

Cihan Cihan 10.037 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi11 Ekim

    Değerli Müşterimiz; CIHAN Ö., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları