13 Mayıs
#11962813

Renault Garantili Aracın Arızası Bitmedi!

14.07.2017'de aldığım Renault Symbol marka aracımın arızaları bir türlü bitmedi. Renault her zaman kullanıcı hatası diyor. Araç su alıyor kullanıcı hatası, km göstergesi kendi kendine oynuyor, araç içeriye hava alıyor... Daha sayamadığım bir sürü şey kullanıcı hatası deniliyor. En son aracın garantisini 4 ay kısaltmışlar. 4446622 müşteri hizmetlerini aradım belirttim. Ancak ilgilenmediler. Yeni Renault alacağınıza hurda bir araç alın daha mutlu olursunuz.

Erhan Erhan 1.464 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erhan14 Mayıs

    Renault 3 yıl garantili olan aracımın garantisini 4 ay kısaltmışlar. Bu dolandırıcılığı belgelememe rağmen düzeltmiyorlar. Eğer Renault tan sıfır araç aldıysanız garanti sürenizi kontrol ettirin, siz de dolandırılmış olabilirsiniz. Adamlar hem suçlu hem güçlü.

  • Renault Temsilcisi13 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; ERHAN C., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları