Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Renault Garanti Kapsamındaki Aracıma Yapılan Değişim Uydurmacası

3.229görüntüleme
Sedat
Sedat 27 Kasım 2020 18:30

2018 model Renault Megane 4 araca amortisör arıza dan dolayı Bursa Mais şubesine götürdüm ve amortisörü değiştirdiklerini söylediler. Aradan çok kısa bir zaman sonra tekrar amortisör sesi duymaya başladım. Servise başka bir arıza yüzünden götürdüm bu seferde amortisör garantisinin 2 yıl olduğunu ve bunun için benden 2400 TL para istediler. 

Ve bana bu konuda yardımcı olacaklarını 1400 TL verirsen yapacaklarını söylediler. Ben ilk amortisör arızası yüzünden götürdüğümde de amortisörleri değiştirdiklerine inanmıyorum araba 2.5 yıldır yaklaşık 20 kere farklı arızlar verdi 2020 7 ayında aküsü değiştirdiklerini söylediler ama araç 3 ay sonra akü bittiği için yolda kaldı. Araç halen arızalı ve Renault genel merkezi olsun Bursa Mais şubesi olsun araçla ilgilenmiyorlar. 

Renault Logo
Renault30 Kasım 2020 11:42

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler