Renault Garanti Kapsamı Sorunu

Serkan Serkan13 Mart 19:30

Mart 2018 yılı trafik çıkışlı Renault Megane 4 aracımın ön ve arka amortisörlerinden gelen sesler üzerine Bursa'daki Mais servisinden randevu alarak 12.02.2020 08:41'de servise giriş yaptım ve tümseklerde çukurlarda aracımdan gelen seslerin olduğunu bir sıkıntı olabileceği endişesiyle arıza kaydı açtırdım. Buraya kadar her şey normal yetkili arkadaş işinde gayet yetkin beni bilgilendirdi ve aracımı bıraktım. Gün içerisinde tekrar servis tarafından arandığımda arka amortisörlerimin değiştirilmesi gerektiği bana söylendi fakat aracım garantili olmasına rağmen 60.000 km üstünde ki araçların bu gibi problemlerde garantiye girmeyeceği ücretli yapılacağı söylendi ( aracım servisteyken 69 bin km değdi) bu nasıl bir iştir anlamadım siz aracı garantili olarak satıyorsunuz sonrada koşul çıkartıyorsunuz bu nasıl bir insafsızlık aracımın tüm bakımları yetkili servislerde yapıldı sırf garantisi bozulmasın diye ne bir kazası var ne bir çiziği var aracın ama madem garantili yapılmayacak bu araç neden tüm bakımlarını özel servislerde 1/3 fiyatına yaptırmak varken size yaptırdık özel serviste aynı yağı aynı filtreleri kullanıyor kesinlikle kandırıldım saf yerine koyuldum. 

Şikayetçiyim bir daha bu markadan araç alır mıyım bilmem bir sonraki servise kesinlikle özel servise gideceğim. Yazık günah kendi aracınızın markanızın arkasında duramıyorsunuz. Elimde bir servis kabul formu var başkada yazılı bir şey vermediniz. Bunu her mecrada her eşime dostuma anlatacağım. Aracı halen bozuk amortisörlerle kullanıyorum ve bunun bir an önce giderilmesini istiyorum çoluk çocuğumuzu canımızı taşıyoruz o araçta patates taşımıyoruz. 1 ay oldu bekledim ne dönüş ne bir yol gösteren var. Bu problem. Megan 4'lerin kronik problemiymiş.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 16 Mart 08:53

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler