07 Kasım
#12919312

Renault Fluence Otomatik Vites Arızası!

2012 model Fluence Business Edition EDC 150000km de ki aracımı 8aydır kullanıyorum. Aracımla seyir halindeyken vites kutusunu kontrol ettirin, yokuş kalkış arızası yazan bir mesaj geldi. Hemen akabinde, araç viteslere geçmedi. Aracı kenara çekip stop ettim, biraz bekledim arıza kalktı.
Sonra yoluma devam edip özel servise gittim. Arızanın tekrar gelebileceğini sebebinin ise şanzıman beyni olduğunu söyledi. Arızanın kronik bir arıza olduğunu 2011 ve 2013 modelleri arasında şanzıman beyninde sorun çıktığını söyledi. Benim anlamadığım Renault gibi büyük bir marka neden tercih edenleri mağdur ediyor. Neden sıkıntının kendi parçasından kaynaklandığı halde bu parçayı ücretsiz değiştirmiyor. Sürekli para ödemek zorunda mıyım? Bununla ilgili acil tarafıma dönüş yapmanızı rica ediyorum.

Erdal Erdal 4.150 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erdal19 s

    Sorunumu çözüp markanızın arkasında durduğumuzu ispatladığınız için çok teşekkür ederim. Aracımı teslim almaya gidiyorum. Teşekkürler Renault Mais

  • Erdal07 Kasım

    Sayın Renault Mais Yetkilileri Sorunum ile ilgili geri dönüş yapılacağı söylendi ancak herhangi bir dönüş olması. Konu ile ilgili tarafıma dönüş sağlanmasını rica ederim.

  • Renault Temsilcisi07 Kasım

    Değerli Müşterimiz; ERDAL S., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları