28 Ağustos 2018
#10829211

Renault Fluence Otomatik Şanzıman Sorunu!

Haziran 2018 'de almış olduğum 2011 model Renault Fluence 1.5 dCi otomatik dizel aracımı büyük bir hevesle kullanmaya başladım. Ancak 2 gün önce uzun yolda seyir halindeyken birden vites geçişlerinde bir sorun oluştu ve ekranda vites kutusunu kontrol ettirin uyarısı çıktı. Aracı stop ettirip tekrar çalıştırdım ve hata uyarısı kayboldu ancak 10 km gitmeden aynı uyarıyı aldım ve dağın başında güvendiğim Renault aracımla öylece kalakaldım. km 110 binde henüz.


İnternetten araştırdığım kadarıyla bu hata Renault' larda kronik bir sorunmuş ve şanzıman tamiri ya da beyin değişimi adı altında çok sağlam rakamlar isteniyormuş. Renault markasına yakıştıramadım bu durumu. Tek suçumuz Renault markasına güvenmek mi? Acilen konu hakkında mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum.

Mehmet Mehmet 3.834 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet'in Teşekkür Mesajı28 Ağustos 2018

    Evet bugün itibari ile firmadan tarafıma dönüş yapıldı. Telefondaki beyefendi sanırım ismi Yasin bey'di inanılmaz ilgili kibar ve yardımsever bir çalışandı. Bana aracın servisteki kontrolünden sonra neler yapabileceklerini değerlendireceklerini ve elinden geleni yapacağını bildirdi. Kendisine göstermiş olduğu tutum ve davranıştan dolayı çok teşekkür ediyorum. İnanıyorumki Renault markası yaşadığım bu problemde bana gereken desteği gösterecektir.

  • Renault Temsilcisi28 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz Sn. MEHMET S., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları