Renault Fluence EDC Arıza Verdi!

Mustafa Mustafa1 yıl önce

2012 model ekstrem EDC aracım vites kutusunu kontrol ettiriniz hatası veriyor serviste şanzıman beyni müşteri memnuniyeti adına değişti sorun devam etti sonra buradan yazdım yetkililer aradı servise yönlendirdi serviste baskı balata değişmesi lazım dediler. Çok yüksek paralardan bahsettiler baskı balatayı değiştim şimdi sorun yine devam ediyor şimdi de debriyaj ayırma çatalı diyorlar varımı yoğumu bu arabaya harcadım onu değiştirsem başka bir şey diyecekler bu nasıl bir araba ben ne almışım bin pişman oldum bir kurtulsam daha önünden geçmeyeceğim koskoca Renault arabasına sahip çıkmıyor yetkililerden yardım istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mustafa 1 yıl önce

Dışarıda 4 bine değiştim

profile-icon Mustafa 1 yıl önce

Serviste baskı Balata dediler 7 bin masrafı var dediler bende buna istinaden dışarıda servisten ayrılmış iyi bir ustaya baskı balatasını değiştirdim sorunum devam ediyor renaul arabasına neden sahip çıkmıyor şimdi dışarıda değiştim diye bakmıyorlar ben serviste baskı balata değiştirip 7.8 bin verecektim sonra baskı balata olmadığı çıkacaktı ondan değilmiş başka parça hadi 5 binde ona ver ne biçim iş bu arabanıza sahip çıkın bununla ilgili bir sürü mağdur insan var araba kaldı satsan satılmaz elektronik bir şey var belli

Renault Logo Renault 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz Sn. MUSTAFA O., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler