13 Mayıs
#11963575

Renault Fluence Aracımda Kronik Şanzıman Hatası!

Yaklaşık 2 yıl önce aldığım aracım, 10 gün önce "vites kutusunu kontrol ettiriniz" hatası ile bize günaydın dedi. 2. vitesten yukarı çıkmayan aracımı kapatıp açınca hiçbir şey olmamış gibi devam yola devam etti. Şanzıman hatası cumartesi günü yeniden ortaya çıkınca direkt sanayiye çektim. Usta, " Fluence'larda şanzıman hatasının kronik olduğunu, beynin değişmesi gerektiğini" söyledi. Sağ olsun insaflı davrandı 4,000-4,500 TL civarında masrafla beynin değişebileceğini söyledi. Şanzıman yağını değiştirmek belki çözüm olmaz ama ihtimalleri azaltır diyerek yağ değişimi yaptık. Ama 2 gün "normal" çalışan araç bugün (pazartesi) sabahı mesaiye yetişme telaşında iken aynı arızayı yine gösterdi, yolda kaldık.


Aldığımız günden bu yana 1. vitesten 2. vitese geçişlerde titreme yapan aracımızın bu huyuna alıştık derken birden bire çok daha ciddi olan hata çıktı. Daha önceki 2 aracımda olduğu gibi 3. aracımda da Renault markasını tercih eden birisi olarak yaşadığım arıza değil bu arızanın "kronik" olduğunu öğrenmek canımı sıktı. Siteyi, incelediğimde şanzıman arızası için şikayet yazan herkese arızanın kronik olduğu" söylenmiş. Kurulduğu günden bu tarafa milyonlarca araç üreten bir firmanın müşterilerinden gelen geri bildirimleri dikkate alması gerekmez mi? Renault, kronik hale geldiği söylenen bu sorunla ilgili olarak bir çözüm üretecek mi? Merakla beklemedeyim.

Mahmut Mahmut 4.256 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi13 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; MAHMUT K., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları