Renault Fahiş Fiyat Artışı

Unal Unal07 Mayıs 17:51

2016 model Clio sahibiyim bugüne kadarki tüm bakımlarımı Renault yetkili servisi Çelik Motorlu Araçlar Konya'da yaptırmış bulunmaktayım. 15.04.2020 tarihinde servisten bakım için fiyat aldım, sonrasında 08.05.2020 tarihinde tekrar fiyat alarak bakım yaptırmak için gittim ve bakım için değiştirilmesi gereken mazot filtresine %300 zam gelmiş. Servise sebebini sorduğumda fabrikanın filtre numarasını değiştirdiğini ve şu an sistemde bu fiyat çıktığı söylendi. 

Servisten yana sıkıntım yok sadece Renault Mais fabrikanın bu denli fahiş bir şekilde mazot filtresinin fiyatını neden arttırdığını sormak istiyorum ve parça numarası değiştirilerek bunun gizlenmeye çalıştığını düşünüyorum bu konuda fabrika yetkililerinin bir açıklama yapmasını bekliyorum. Yine yazıyorum Çelik Motorlu Araçlar Konya ile ilgili bir sıkıntım yok sağ olsunlar yardımcı olmaya çalıştılar. %300'lük bir zammın 23 günde nasıl geldiğine fabrikanın bir cevabı vardır diye düşünüyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Renault Logo Renault 07 Mayıs 17:58

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler