19 Ağustos 2017
#9210087

Renault EDC Şanzıman Sorunu ve Yüksek Ücret Talebi!

2012 Model Renault Grand Scenic kullanıcısıyım. Aracımda yarı otomatik EDC şanzıman bulunmaktadır. Araçta ara sıra 2. viteste takılma arızası ve yol bilgisayarında vites kutusunu kontrol ettiriniz arızası çıkmaktadır. Yetkili servise götürdüğümde yazılım güncellemesi yapılması gerektiği sorun çözülmez ise şanzıman beyninin değişmesi gerektiğini söylediler. 100.00 TL ücret ödeyip yazılım güncellemesi yaptırdım. Sorunum aynı şekilde devam etti. Servise Şanzıman beyni fiyatı sorduğumda 3.800 gibi fahiş bir ücret istendi. Aracım daha 5 yaşında ve 85.000 km'dedir. Mekanik olmayan yani sert kullanım gibi durumlarda arızalanmayacak kısacası tüketici kullanım hatası olmayacak elektronik bir parça için bu kadar yüksek ücret istemesini Renault gibi büyük bir firmaya yakıştıramadım. Ayrıca internette araştırdığım kadarı ile bu parça kronik üretim hatalı bir sorun mevcuttur.

Ertugrul Ertugrul 18.030 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ertugrul'un Teşekkür Mesajı29 Ağustos 2017

    Şikayet üzerine Renault müşteri temsilcisi yetkilisi beni aradı. Çok kibardı. Ve parçamızın %70 ini karşıladılar. %100 ünü karşılasalardı daha da memnun olurduk. Ama buna da şükür diyoruz teşekkürler.

  • Renault Temsilcisi21 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz Sn. Ertuğrul Buğra; Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları