09 Eylül
#12575757

Renault EDC Şanzıman Sorunu

2012 privilege 1.5 dCi EDC şanzıman aracımın 100 bin de vites kutusundan vites değişiminde ses gelmeye başladı. İmamkayalı Renault servisinden destek almak için gittim önemli bir şey değil dediler çataldan yapar dedi sadexe ses gelir değiştirmeye gerek yok dediler. Bende öyle binmeye devam ettim. Aracım 150 bin e geldi şimdi sürekli vites kutusu harareti yazmaya başladı. Destek için gittim bu sefer bana 10 bin ile 15 bin arası fiyat çıkarıp açmadan bilemeyiz dediler. Renault kalitelidir markanın arkasında durur diyordum ama bu sorun tek bende değil bir sürü araçlarda varmış. Benim bu sıkıntı mı nasıl giderebilirim. 10 bin TL bir araba parası ben nasıl bunu ona vereceğim. Ayrıca tek benim aracımda olsa bu sıkıntı diyeceğim ki kullanıcı sıkıntılı ama maalesef kronik sıkıntıymış bu mağduriyetlerimi nasıl gidereceğimi bilmiyorum. Yaptırmaya kalksam 10 bin TL'yi verecek şu an da gücüm yok. Satmaya kalksam böyle satıp bu özellikte araba alamam. Ne yapacağım bilmiyorum. Arabam var ama binmeye korkuyorum. Umarım Renault ilgilenir ve bu sorunu çözer.

Eyyüp Eyyüp 1.120 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Eyyüp11 Eylül

    Servisin yönlendirmesi ile arabamı servise gönderdim. Arabanın ilk servise girerken son iki hanesinde ki şasi numarası yanlış yazıldığından başka bir Fluence ile karışmış ve aracıma yanlış bakım yapıldığından şüphe ediyorum. Ayrıca şanzıman için fiyat verdiler ve 27 bin tl yazıyor ilk inanamadım ama sonra doğru olduğunu anladım sinirimden gülmeye başladım. Renault gibi köklü bir firmanın bu kronik sıkının arkasında duracağına inanıyorum. Severek bindiğimiz arabamızı şimdi yolda bırakacak korkusu ile dişlerimizi sıkarak biniyoruz. Bu konu ile aciliyet istiyorum. Yetkililer edc şanzıman sıkıntısı yazarsa internete bir sürü sıkıntı olduğunu görecek. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

  • Eyyüp11 Eylül

    Servisin yönlendirmesi ile arabamı servise gönderdim. Arabanın ilk servise girerken son iki hanesinde ki şasi numarası yanlış yazıldığından başka bir Fluence ile karışmış ve aracıma yanlış bakım yapıldığından şüphe ediyorum. Ayrıca şanzıman için fiyat verdiler ve 27 bin TL yazıyor ilk inanamadım ama sonra doğru olduğunu anladım sinirimden gülmeye başladım. Renault gibi köklü bir firmanın bu kronik sıkının arkasında duracağına inanıyorum. Severek bindiğimiz arabamızı şimdi yolda bırakacak korkusu ile dişlerimizi sıkarak biniyoruz. Bu konu ile aciliyet istiyorum. Yetkililer EDC şanzıman sıkıntısı yazarsa internete bir sürü sıkıntı olduğunu görecek. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

  • Renault Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz; EYYÜP BURAK A., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları