sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Renault EDC Şanzıman Problemi!

Eren Eren15 Mayıs 2019 20:37

2012 model extreme Edition EDC şanzımanlı Renault Fluence sahibiyim. Aracı satın aldığım tarih 2018 Nisan ayı 138xxx km deyken ekspertiz kontrolünü de yaptırıp aldım. Kullanmaya başladığım tarihten itibaren zamanla şanzımanda 1-2 arası kararsızlık ve vurmalar arttı Renault çetaş servisinize eski aracımı düzenli olarak götürmekteydim ve memnundum. Aracımdaki durumu arz ettim ve aracımın 98 binden itibaren servise getirilmediğinden bir şey yapamayacaklarını, ücretli şekilde kontrol yapılacağı söylendi.

Renault Türkiye ana iletişim bayiisini aradım durumu izah ettim fakat değişen hiçbir şey yok şöyle bir durum var ki arabayı sisteme bağladığımızda 140 binde şanzımanın arıza verdiğini gösteriyor fakat dijital ekranda da analog ekranda da herhangi bir arıza ışığı yanmadı. Şu anda daha fazla bir hasar verme riskinden dolayı aracımı kullanamıyorum. Benden önceki sahibinin yaptığı şeyin cezasını neden ben çekiyorum? Renault gibi büyük bir firmanın sattığı aracının arkasında durmaması nedendir? Her yerde EDC kronik arızası deniyor kronik olan 1-2 geçişlerdeki kararsızlıklar için neden benden maddi ücret talep ediliyor veyahutta ağır bakım yapılırsa ücretsiz kontrol edilir tarzında bir talep sunuluyor. Severek yıllardır kullandığım Renault ailesinin araçlarının arkasında durmaması bizleri de mağdur etmektedir.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Eren 17 Mayıs 2019 19:08

Evet yazımı okuyan 486 kişi sizlere bir son durum mesajıdır bu ne arayan var ne de bir çözüm sunan bu mesajı taslak olarak ellerinde tutup atıp geri dönmüyorlar buradan şunu söylemek istiyorum Renault pişmanlıktır.

profile-icon Eren 17 Mayıs 2019 10:48

Halen bir geri dönüş yapmadınız Sayın Renault Mais yetkilileri en kısa sürede dönüş yapmanızı bekliyorum yoksa süreci mahkemeye aktaracağım.

profile-icon Eren 16 Mayıs 2019 12:49

En kısa zamanda telefon yoluyla geri dönüşünüzü bekliyorum.

Renault Logo Renault 16 Mayıs 2019 08:44

Değerli Müşterimiz; EREN BAYINDIR, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler