Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Renault Clio 5 Almak Mı En Büyük Hatalarımdan Biri!

4.419görüntüleme
Ajda
Ajda 22 Kasım 2020 03:21

O*** A***ve Renault Clio 5 arasındaki kararsız kalarak 2 Nisan 2020 tarihinde Clio 5 icon araç aldım keşke almaz olaydım. Aracı servise götürmekte yoruldum... Trim sesi, on kamera, on kaput keçe değişimi, Star stop arızaları vb. Nedenlerden dolayı. Araç bir aylık iken on kamerası nasıl bozulur anlam veremiyorum.

 Bu sorunun ön kameradan kaynaklandığını bulmak için bir Depoya yakın benzin harcamaları çabası ayrıca on kameranın gelmesini 1,5 ay parça bekleyerek sürüş destek paketimi kullanamadım. Bundan yaklaşık 15 gün önce araç ışıkta istop etti çalıştırdığımda Star stop arızası verdi servise götürdüm düzeltiler.

 2 gün sonra araç ışıklarda yeniden istop ederek Star stop arızası verdi şu anda beyninin değişmesi için parça bekliyoruz. Aracı sıfır mı ikinci el mi anlamadım. Başka bir arıza ile karşılaştığında Hakem Heyeti'ne gitmeyi düşünüyorum.

Renault Logo
Renault23 Kasım 2020 13:39

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ajda
Ajda3 hafta önce

Hala daha müşteri temsilcimiz tarafından aranmayı bekliyorum 😂

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler