Cevaplar

profile-icon Çağlar 29 Eylül 19:36

Merhaba, Aracımdaki sorunun çözülme sürecinde emeği geçen Renault genel merkezde çalışan Uğur Bey ve Ankara Renault Mais'te çalışan Tuğçe Hanım'a çok teşekkür ederim. Onların sayesinde problem kısa sürede ve sorunsuz halledildi. Masrafın hepsini karşıladılar. Tabii ki aracımın bütün bakımlarını Renault serviste yaptırmam da bu süreçte olumlu bir etken oldu. Renault markasına olan güvenim devam etmekte.

Renault Logo Renault 23 Eylül 12:54

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon İlkem 23 Eylül 17:27  

    Sorununuz en kısa sürede çözülür umarım. Bu şikayetleri gördükçe Renault markasından soğuyorum...

  • profile-icon Egemen 23 Eylül 14:23  

    Renault Mais; aracı oradan alıp, tüm bakımlarını orada yaptıran müşterilerine karşı bu tür sorunlarda çok yardımcı oluyor benim bildiğim. Ama bu yaptığı gerçekten saçma olmuş. Hatalarını düzeltirler Umarım. Size de çok geçmiş olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler