Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Anıl'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Renault Clio İv Ön Cam Önü Plastiği

3.655görüntüleme
Anıl
Anıl 27 Kasım 2020 19:54
ÇözüldüÇözüldü
Anıl'ın Teşekkür Mesajı
“Renault firması proaktif bir şekilde aksiyon alarak sorunumu hızlı bir şekilde çözmüştür. Önemli olan üretip satmak değil ürünün arkasında durabilen markadır. Renault bunu başarabilen nadir markalardan biridir. Ürünün arkasında durduğu için bundan sonrada Renault tercih etmeye devam edeceğim. Hızlı bir şekilde iletişime gecen sorunuma benim gösterdiğim hassasiyetle yaklaşan Renault yetkilileri ve çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum.👍👍”

Clio 4 aracımı 2014 yılında sıfır aldım şu an 65000 km de. Tüm bakımları yetkili serviste (Bursa Mais) yapıldı. Aracımın on camı plastiği parçalanmaya ve çürümeye başladı. Son servis işleminde bunu söylediğimde bunun olabileceğini parçanın 800 küsur tl olduğunu + KDV ya da işçilik olduğu bilgisini paylaştılar. Öncelikle bu parça cam sileceği ya da lastik ya da fren baltası gibi çalışan aşınan ve belli bir periyot da değişmesi gereken bir parça değildir. Yakın yaş ve kilometrede esimin kullandığı Hyundai i20 ilk gün ki gibi duruyor değil 6 - 16 yıl geçse bir şey olmaz ki otoparkta çok daha yaşlı araçların plastiğini kontrol ettim tas gibi duruyor. Bu gibi parçaların-40 +85 derece gibi bilmem kaç bin saat uv dayanımı gibi testleri var. Yıllarca bir şey olmadan kullanılması gerek. Bursa'da otomotiv yan sanayinde çalışan bir makine mühendisi olarak çok rahat söyleyebilirim ki her araçta görülüyorsa parçanın malzeme secimi ya da üretim metodunda problem var. Bazı araçlarda varsa belli lotlarda problem vardır ki bu da demek oluyor ya malzeme tedarikinde aynı kaliteyi koruyamadı ya da üretim parametrelerini değiştirdi. Diğer bir konuda Renault kalite problemi kaynaklı bozulan parçayı değiştirmek istediğinde üstünde max 250 TL maliyeti olan plastik parça için 800 kusur tl + KDV istenmesi. Renault yetkilerinden Renault kalite problemi kaynaklı bu sorunu çözmelerini istiyorum ve soruyorum Renault yetkileri 6 yaşında Clio 4 ile çok daha yaşlı i20 ya da Punto gibi araçlar yan yana geldiğinde Clio 4 parçalarının deforme olmuş olması konusunda ne düşünüyor. Bir Hyundai ya da Fiat, Renault'dan daha mı kaliteli suçumuz Renault tercih etmek mi?

Renault Logo
Renault30 Kasım 2020 11:41

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Anıl
Anıl07 Aralık 2020 16:47

Renault firması proaktif bir şekilde aksiyon alarak sorunumu hızlı bir şekilde çözmüştür. Önemli olan üretip satmak değil ürünün arkasında durabilen markadır. Renault bunu başarabilen nadir markalardan biridir. Ürünün arkasında durduğu için bundan sonrada Renault tercih etmeye devam edeceğim. Hızlı bir şekilde iletişime gecen sorunuma benim gösterdiğim hassasiyetle yaklaşan Renault yetkilileri ve çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum.

Anıl
Anıl07 Aralık 2020 16:55

Renault firması proaktif bir şekilde aksiyon alarak sorunumu hızlı bir şekilde çözmüştür. Önemli olan üretip satmak değil ürünün arkasında durabilen markadır. Renault bunu başarabilen nadir markalardan biridir. Ürünün arkasında durduğu için bundan sonrada Renault tercih etmeye devam edeceğim. Hızlı bir şekilde iletişime gecen sorunuma benim gösterdiğim hassasiyetle yaklaşan Renault yetkilileri ve çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyorum.👍👍

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler