Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Renault Clio 5 Renk Kusma Sorunu

2.558görüntüleme
Murat
Murat 29 Kasım 2020 21:36

4 Kasım itibari ile 2 ay bekleyerek yeni Clio 5 aldım. Açıkçası hevesimiz kursağımızda kaldı. Aldıktan 20 gün sonra metal Mavi olan aracımın renginde görselde görüldüğü gibi bölgesel noktalar oluşmaya başladı. Noktalar zamanla artmaya devam etti. İşin ilginç tarafı dış çevre ile bağlantısı olmayan bagaj kısmında da bu kusmalar mevcut. Araca aldığım gün yetkili servis tarafından boyayı korusun seramik kaplama yapıldı.

Konu ile ilgili servise başvurdum ve tamamının boyanması gerektiği söylendi. Garanti üzerinden bir servis kaydı açtılar. Yeni bir araçta tamamen boyamayı hiçbir şekilde kabul etmem mümkün değil. 20 günlük aracımın yenisi ile değiştirilmesini talep ediyorum.

Renault Logo
Renault30 Kasım 2020 11:39

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Murat
Murat6 gün önce
 

Süreç gayet iyi yönetildi. Şikayetimin çözülmesi konusunda Renault Mais'in yaklaşımı ve gayreti için çok teşekkür ederim. Otomotiv sektöründe çalışan birisi olarak İçim oldukça rahat bir şekilde ''iyi ki Renault’u tercih etmişim'' diyebiliyorum.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler