sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Renault Clio 5 Problemleri

Aykut Aykut19 Ekim 15:58

Renault bayinizden sıfır aldım aracı. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki aldığımdan beri arabam şu anda 4500 km de ve bir kere gönül rahatlığıyla binemedim. Sıfır aldığım aracımın kliması arızalı çıktı ve klima kompresörü değiştirildi. Daha sonrasında aracımın 2 kere motor start stop düğmesi aktifleşmedi servisten ayrı zamanlarda 2 kere arıza olarak sildiler ve tekrar olmayacağının garantisi yok. Daha sonra start stop aktifken araba ışıklarda durduğunda 2 kere stop etti daha sonra ayağımı frenden çektiğimde araba gitmedi tamamen stop etti kontağı 2 olayda da çevirerek arabayı sıfırdan çalıştırdım ve bu otomatik araçta oluyor. Daha söyleyecek birçok sorunum var derdim var ekran doğru düzgün çalışmıyor Bluetooth'a bağlanmadı yaklaşık ben 1 dakikalık videosunu çektim anlayabilmeniz için umarım yeterlidir, ayrı zamanda bluetooth bağlanma problemi yaşadım onu da yükleyeceğim ayrı zamanda da telefon görüşmesi geldi açtım kapattığım halde sürekli çalıyor gösterdi ve bu da defalarca aracı açıp kapatmayla bile geçmedi aynı kişiden tekrar telefon etmesini rica ettim ve bu şekilde düzeldi başka hiçbir şekilde düzelmedi kaç kere arabayı kapattım açtım kapılarını bile kilitledim arabanın teybi kapanmadı aynı kişi aradığında düzeldi bunun videosunu o anda çekemedim, donma yapıyor ekstra yaşadığım problemlerin videosunu ek olarak yüklüyorum. 

Artık arabaya binmeye korkuyorum sürekli problem yaşamaktan bıktım artık gerçek anlamda bir çözüm getirin sizden rica ediyorum 4500 km de araba bu kaçıncı servis kaydım bakın inceleyin alın bilgilerini. Şu anda yaşadığım ekranda bu ek olarak yüklediğim problemler için bile daha gitmedim servise artık gerisini siz düşünün, 10.000km bakımına gitmeden servise bu kaçıncı gidişim lütfen detaylı bir çalışma yapın gerçekten en büyük ricam budur bu şirketin arkasında durduğu bir yaklaşım artık gösterin. Bizim suçumuz tekrardan Renault müşterisi olmak mı yoksa sıfır araç almak mı?

Gelişme :

20 Ekim 22:40

Henüz hâlâ bir çözüm yok multimedyadaki sıkıntım hâlâ giderilemedi ve bir geri dönüşünüz olmadı, teşekkür ederim ilgisizliğinizden dolayı sıfır araçtaki mağduriyetimin giderilmemesi ve gösterilen müşteri memnuniyetsizliği karşısında bizim müşteri olarak üzerimize düşen (istenilen) araç yeni olduğu için sorununuzu video alın kaydedin, görüntüleyin denildiğini takdirde görsel bir şekilde göstermemize rağmen beklemekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Saygılar.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Renault Logo Renault 19 Ekim 16:26

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler