Cevaplar

profile-icon Orhan 2 ay önce

Sorunu arayarak çözmek için uğraştıkları için firmaya teşekkür ederim. Sorun çözüldü, tekrar teşekkür ederim.

profile-icon Orhan 4 ay önce

Bugün verilen randevu üzerine yetkili servise gittim. Servis yetkilisi aracı içeri bile almadan park yerinde sileceğe elini dokunarak motor arızalı dedi. Sen kimsin nereden geldin bile demedi. Bana motor için 1700 civarında artı işçilik olduğunu söyledi. Bir de ukala şekilde 2013 model araç ne bekliyorsun tarzında kendi kendine söylenmeye başladı. Ben sileceğin son anına kadar bir çalışıp çalışmadığını hep gördüm. Sonunda çalışmadı. Bir şekilde bozulacaktı bir şekilde çalışmadı. Bugün gittiğim servis personelinden sonra renonun gerçek hizmetini tekrar gördüm. İnsan bir inceleme yapar ama amaç o değil müşteriden nasıl para alırız.

Renault Logo Renault 4 ay önce

Değerli Müşterimiz; ORHAN K., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

profile-icon Orhan 4 ay önce

Yıllardır Renault kullandım fakat almış olduğum 2013 model Clio Joy 1.5 dCi aracım 157.8 bin km'de olmasına rağmen direksiyon simidinde aşırı soyulma ve görüntü bozukluğu mevcuttur. Aracın ilk sahibi değilim ne olursa olsun bu dökülme soyulma uygun değil bu kozmetik hatayla ilgili yardım beklemekteyim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler