11 Temmuz
#12255328

Renault Clio 3 Kontaktör Arızası

2007 model Clio 3 araç sahibiyim. Aracımın direksiyonunu sağa-sola çevirdiğimde, direksiyon içerisinden çıtırtılı sesleri gelmeye ve airbag lambasının arıza lambasıyla beraber yanması başladı. Biraz araştırma yaptıktan sonra airbag sargısının arızalandığını (kontaktör) ve birçok Clio 3 araçta bu arızaların kronik olarak çıktığı için Renault firması olarak bu arızanın giderildiğini ve yenisi ile değiştirildiği bilgisini edindim.


Renault araçlarda döner kontaktör şikayetlerinden çoğu kişinin sıkıntısı Renault firmasınca giderilmiş. Benim aracımın da, bu parça yürüyen aksam veya kullanım kaynaklı hatalardan dolayı bozulabilecek bir parça değildir. Kullanım hatası ile ilgili olmayan bu parçanın ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilerek mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

Onur Onur 7.524 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Onur28 Temmuz

    Başakşehir de bulunan Renault yetkili yerine gittim. Şikayeti mi bildirim. 250 TL para istediler neymiş hatanın yerini kesin bilmek içinmiş. Arıza lambası airbag sargısı için yanıyor, diye belirtmemektedir rağmen illaki 250 lira istediler. Telefon ile tekrar Renault aradım. Beni yönlendirdiğimiz yere geldim benden para istiyorlar bunu da siz karşılayın dedim. Hatta Renault genel müdür lük ten bir çalışan, aslında 170 lira işçilik +++++KDV ücreti almaların lazım, dedi. Söyleyin o zaman dedim. O konuda bir şey yapamıyorlarmış. Peki kontaktör arızası çıkarsa karşılayacak misiniz ya da yenisi ni tedarikçisi olacakmısınız dediğimde, karşılayamayacak larını ifade etmişlerdir. Yani sözüm şudur ki Renault benim için inşallah bitmiştir. Böyle dandiklik olmaz olsun. Bende gittim yan sanayi kötü derler ya hani 200 lira verdim ustama ve sargısını tamirini yaptırdım.

  • Renault Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli Müşterimiz; ONUR Y., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları