21 Ekim 2018
#11057803

Renault Clio 1.2 Turbo Yüksek Miktarda Yağ Eksiltiyor!

Değerli Renault Mais yetkilileri;
13.09.2013 tarihinde sizlerden Renault Yeni Clio 1.2 Turbo EDC 120 bg kişiselleştirme 2 bir araç almış bulunmaktayım. Araç ilk alındığı günden beri yüksek miktarlarda yağ eksiltmektedir. 9785 km de iken motorda yağ kaçağı olduğu belirtilmiş ve defalarca Eskişehir Renault servisi Celal Sölpük'te yağ eklenmiştir. Bu olaylar defalarca tekrar etmiş olup serviste kayıtları mevcuttur, servis yetkilileri bunun normal olduğunu belirtmişlerdir (1000 km'de 1 litre yağ yakması normal bir durum olmaması gerekir) fakat bu konu hiçbir zaman çözüme ulaştırılmamıştır. Kayıtlarını servisten araştırmanızı rica ederim bazıları ekte mevcuttur.
Ayrıca defalarca klima akışkanı devresi, vites kutusu, debriyaj diski, diferansiyel de sorun yaşanmıştır. Bu araca yakıt kadar yağ ilavesi sizlerce normal midir?


En son yaşadığım olaya gelecek olursak ki seyahatimden dönerken seyir halinde aniden ESP ışığı yanmıştır hemen aracı sağa çekip servisi aradım servis ile konuşmam sırasında motor arıza ışığı da yandı ve çekici çağırıp aracı Eskişehir e kadar çekici ile getirttim. Celal Sölpük yetkili servisinde ki arkadaşlar bakıp araçta hiçbir problem olmadığını belirttiler fakat segmanlar da problem olduğunu kendim gördüm ve onlara gösterdim ekte fotoğraflarda da mevcuttur. Bunun bir problem olmayacağını söyleyerek beni oyaladılar. Daha sonra arayarak bu aracın motorunun değişmesini gerektiğini belirttiler yaklaşık 45 gün bu problem serviste çözülememiş ve defalarca çeşitli onarım ücretleri talep edilmiştir.


Ben araştırmalarıma dayanarak bu problemin aracın yağ yakmasından oluştuğunu ve segman dökümünde yapım hatası olduğu kanısındayım. Bu konular tarafınızdan acil olarak tarafıma dönüş sağlanmasını rica ederim. Bu konuyu bir çok bilirkişiye danıştım ve kesinlikle kullanıcı hatasından kaynaklı olamayacağını belirttiler gerektiği takdirde raporlarını da belirtirim. Konu çözülemediği takdirde tüm yasal hukuki haklarımı kullanacağımı sizlere iletiyorum.

Ayhan Ayhan 12.368 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi22 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz Sn. AYHAN E., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları