09 Ocak
#11422755

Renault Clio 1.2 Tce Direksiyon Simidi soyulması!

27.000 km de Renault Clio 1.2 tce aracım var ve garantisi devam etmektedir. 08.01.2019 tarihinde direksiyon soyulması ve vites topuzu deforme olmasından dolayı Kuşadası Kahyaoğulları servisinde şikayetlerimle ilgili fotoğraflar çekildi ve dosya açıldı. Renault Genel Müdürlüğünden T--- bey diye bir müşteri temsilcisi bana geri dönüş yaptı. Söz konusu şikayetlerimle ilgili vites topuzunun garantiden değiştirileceğini söyledi.


Direksiyon simidinin ise kullanıcı hatası olduğunu garantiden değiştirilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine tekrar fotoğraf çekip [email protected] adresine mail attım yine kullanıcı hatası deyip değiştirilemeyeceği söylendi.


Direksiyon simidinin de ne gibi kullanıcı hatası olabilir? Askeri personelim OYAK üyesiyim 3 kuruş indirimli araç alalım derken mağdur olmayalım.


3 yıl garantili diye araç satan bu marka kendi belirmiş olduğu garanti şartlarına kendisi uymuyor. Bahaneler buluyor.

Mutlu Mutlu 2.276 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi09 Ocak

    Değerli Müşterimiz Sn. MUTLU Ç., Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları