14 Haziran
#12114098

Renault Captur Şanzıman Ve Diğer Kronik Problemler!

2013 model benzinli, otomatik Captur 1,2 Turbo EDC sahibiyim ve aracı 2. el olarak 2016 yılında aldım.


Gecen yıl, araç rampalarda devirden ve çekişten düşmeye başlayıp, sonrasında yokuşta kalkma kontrol ve EDC kontrol ettirin hataları verip çalışmamaya başladı. ASF Maltepe'ye götürdüğümde şanzıman beyni ile alakalı bir problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler. Ağır bakım yaptırmam karşılığında belli kalemlerde indirim de yaptılar, yaklaşık 8/9.000 TL masrafla tamir ederek, yapılan iş/parçaların garanti kapsamında olduğunu belirttiler.


Araba servisten aldığımın hemen ertesi hafta uzun yolda gene aynı şekilde rampada benzer problemleri yaparak yolda kaldı ve bu sefer de Kütahya Baştaş'a çektirdim. Ağır bakım yapılmış ve şanzıman beyni değişmesine rağmen, kısa sürede aynı problemi nasıl yaşayabileceğimi anlamaya çalışırken, Baştaş, önceki hatanın diğer beyinleri de etkilemiş olabileceğini ve etkilenmiş beyinlere güncelleme yaparak sorunun çözüldüğünü söylediler ve sağ olsunlar hiçbir ücret almayarak tekrar yola çıkmamızı sağladılar.


Aracı genelde ev iş arası kullandığımız ve yakın mesafeler olduğu için hiç uzun yol yapmadığımız 1 senelik süre içinde bir problem yaşamadık. Bayramda kısa bir Bursa gezisi yapalım deyip yola koyulduğumuzda, dönüşte Yalova girişinde gene bir rampada araç gene aynı şekilde güç ve devirden düşerek yokuşta kalkma kontrol ve EDC kontrol ettirin hatalarıyla yolda kaldı. Bu sefer de Yalova ERDEĞER'e çektirdim ve orada problemin motorla alakalı olduğunu, 3 numaralı pistonun kompresyon yapmadığını belirttiler.


Benim aynı şekilde ve hata kodlarıyla olan problemin geçmiş problemlerle ilişkili olduğunu düşünmeme rağmen, merkez ve servis aynı fikirde değildi. 1 Sene önce benzer probleme ödediğim paraya ilave olarak, bu sene indirimlere rağmen "motor arızası" tanımıyla 7/8.000 TL'lik bir masraf çıktı.


İnternetten yaptığım araştırmalarda gördüğüm kadarıyla bunlar Renault'da kronik olarak görülen problemler ve firma arızaların farklı olduğu açıklamalarıyla aslında masraf ve sorumluluğu müşteriye yıkmaya çalışmakta görünüyor. Tabi belli indirimler yapılmasına yapılıyor ama daha 100.000 km ye varmamış 5 / 6 yıllık araçların bu kadar kronik problemleri de manidar.


Sonuç olarak Renault EDC motor araçlarda şanzıman, motor gibi kronik problemleri yaşayacağınızı, servis ve merkezde iyi karşılanıp, ilgi alaka gösterilmesine rağmen, her yıl düzenli olarak ağır masraflarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu bilmenizi isterim.

İbrahim İbrahim 5.513 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İbrahim18 Haziran

    Genel Merkez'den yukarıdaki otomatik mesaj dışında temas kurulmadığı ve yetkili servisin de talep etmiş olduğum ilave fiyat indirimini kabul etmemesinden dolayı, aracı kendi imkanlarımla tamir ettirmeye çalışacağım. Renault'un edc motorunda yaşadığım tecrübeleri de hem sosyal medya hem de çevremdeki insanlara paylaşacağım. Benim ve benim gibi zararı olan insanların kaybettikleri geri gelmez belki ama en azından bundan sonra alacaklar için ufak da olsa bir yardımda bulunmuş olurum.

  • İbrahim17 Haziran

    Değerli Renault Temsilcisi;Kusura bakmayın, isminizi bilmediğim için böyle hitap etmek durumunda kaldım ama problemle ilgili olarak hem Müşteri Danışmanı (Ertuğrul Bey), hem de erdeğer Yalova (Ezgi Hanım) ile, uzun görüşmelerimiz oldu. Dolayısıyla fazla zaman kaybetmemek için, dosyayı o şekilde takip edebilirsiniz. İlk mesajımda harf limitinden dolayı fazla detaya giremedim ama benim için konu; a. 1 sene önce şanzıman beyni problemli tanısı yapılan problemin aynısı 1 hafta sonra oluyor. Arkasından 1 sene sonra gene aynısı oluyor ve bu sefer de motorda problem var deniliyor. Acaba burda gecen seneki tanı mı doğruydu, yoksa bu seneki mi? B. Sikayetvar.com ve diğer mecralara da baktığımda, edc Motorunuzla alakalı olarak, 1. Şanzıman Beyni, 2. Motor, 3. Debriyaj seti vs. Gibi kronik problemler yeni olmasına rağmen coğu aracınızda mevcut ve müşterileriniz ciddi şekilde muzdarip. Bununla ilgili olarak yüksek fiyat verip sonra indirim yapmanın (biraz olumu gösterip sıtmaya razi etme gibi algılıyorum) ötesinde daha kalıcı çözümler düşünmeniz gerekmez mi?

  • Renault Temsilcisi17 Haziran

    Değerli Müşterimiz; İBRAHIM A., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları