Renault Captur Fabrika Hatalı Model

Tuğçe Tuğçe 1 yıl önce

2016 model sıfır Captur aldım arabanın şanzımanında sıkıntı olduğundan Sakarya'da Ernaz Otomotiv'e 2 defa götürdüm debriyaj balatası garanti kapsamında değişti hali hazırda sıkıntı devam ediyor. Ernaz Otomotiv'in verdiği cevap fabrikadan yazılım yapmak gerekiyor yazılımın ne zaman yapılacağı belli değil 3 yıl içinde güncellenirse garanti kapsamına girecek 3 yılı aşarsa 28.500 TL vermek zorunda kalacağım bana verilen cevap bu sıfır arabanın fabrika genelinde hepsinin fabrikası var tüketici haklarımın korunmasını talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tuğçe 1 yıl önce

2016 model sıfır Captur aldım arabanın şanzımanında sıkıntı olduğundan Sakarya'da Ernaz Otomotiv'e 2 defa götürdüm debriyaj balatası garanti kapsamında değişti hali hazırda sıkıntı devam ediyor. Ernaz Otomotiv'in verdiği cevap fabrikadan yazılım yapmak gerekiyor yazılımın ne zaman yapılacağı belli değil 3 yıl içinde güncellenirse garanti kapsamına girecek 3 yılı aşarsa 28.500 TL vermek zorunda kalacağım bana verilen cevap bu sıfır arabanın fabrika genelinde hepsinin fabrikası var tüketici haklarımın korunmasını talep ediyorum. Balata Captur debriyaj garanti kapsamı otomotiv sıfır sıkıntı talep zaman şanzıman Şikayet Sürecini Değerlendir 690 Cevaplar Tuğçe 19 Mart

profile-icon Tuğçe 1 yıl önce

2016 model sıfır Captur aldım arabanın şanzumanında sıkıntı olduğundan Sakarya'da er naz otomotive 2 defa götürdüm debriyaj balatası garanti kapsamında değişti hali hazırda sıkıntı devam ediyor er naz otomotivin verdiği cevap fabrikadan yazılım yapmak gerekiyor yazılımın ne zaman yapılacağı belli değil 3 yıl içinde güncellenirse garanti kapsamına girecek 3 yılı aşarsa 28.500 TL vermek zorunda kalacağim bana verilen cevap bu sıfır arabanın fabrika genelinde hepsinin fabrikası var tüketici haklarımın korunmasını talep ediyorum.

Renault Logo Renault 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz Sn. TUĞÇE KIŞLALI Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler