14 Ekim 2017
#9692981

Renault Captur Debriyaj Balatası Titreme Yapıyor

Renault Captur marka 2014 model (2015 çıkışlı) aracım 1. viteste kalkışlarda titreme/sarsıntı yapıyor. Bu titreme bazen çoğalıp bazen azalıyor. Yetkili servis olan giray otomotiv çalışanlarına durumu 1.5 yıldır her bahsetmem de bana kullanıcı hatası olduğunu, zaman içerisinde kullanım kaynaklı olarak debriyaj balatalarının eğilme yaptığını ve kavrama esnasında diskin her tarafının eşit basmadığını ve arabayı bu yüzden silkelediğini anlatıyorlar. Tabi anlatım güzel ve ben bir şey diyemiyorum, ancak bir yıllık aracın debriyaj balatasının eğilmesi normal midir? Bir çok marka aracım oldu ancak böyle bir sorun hiç yaşamamıştım. Buna benzer şikayet başka marka araç kullananlardan da işitmedim. Bu araçlar her türlü kullanım koşulları düşünülerek üretilmiyor mu? Bana göre kullanım kaynaklı denilip geçiştirilmesi kolaya kaçmaktır. Eğer bu Renault'un hatasıysa düzeltilmesini talep ediyorum.

Hasan Hasan 11.717 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hasan21 Ekim 2017

    Renault Mais' den Kadir bey beni aradı sağ olsun ilgileneceğini söyledi. Bugün Giray' a tekrar gittim. Durumu kendim sordum ve sistemlerinde işlemin açıldığını ve kullanıcı hatası olduğu belirtilerek tekrar kapandığını söylediler. Dosya açılıp açılıp kapanıyor ve sonuç hep aynı. Servis şefi İbrahim Bey sağ olsun her defasında bana yarım saat durumu izah etmeye çalışıyor, kendisine buradan da teşekkür ediyorum. Ama anladığım kadarıyla Renault genel merkezi bu durumu müşterilerin hatası olarak kabul ediyor ve etmeyede devam edecek gibi. Artık bu problemin üzerine gitmeyeceğim ve araç gitmez olana kadar bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. Tamponla ilgili diğer bir problemin ise garanti kapsamında yapılacağını öğrendim (İbrahim bey'in çabası olmasa onu da bana yıkacaklardı ya neyse...) ve en azından bunu kabul etmelerine sevindim.

  • Renault Temsilcisi16 Ekim 2017

    Değerli Müşterimiz Sn. Hasan Küçükönder; Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları