13 Mayıs
#11964571

Renault Captur 1.2 EDC Şanzıman Sorunu!

Captur 1,2 EDC 2013 Model aracımı aldığımız yıldan beri yetkili serviste bakımlarını her yıl aksatmadan yaptırdım. Hatta arka kapısını ve ufak tefek ne gerekiyorsa bile yetkili serviste değiştirdim. 6 yaşında ve 65.000 km'de olan aracım 10 gün önce''Vites kutusunu kontrol ettirin'' diye uyarı verdi. Yol yardımı aradım aracı servise götürmem gerektiği söylendi bende aracı zorlamamak için. Aracı yetkili servis olan Çetaş Renault servisine çekici ile gönderttim.


Çetaş servisi aracın hem debriyaj setinde hem de otomatik vites beyninde sorun olduğunu masrafında işçilik hariç 20.000 TL civarında olduğunu iletti. İşçiliği katarsak aracın fiyatının yarısına yakın masrafı var. Araç daha 65.000 km'de ve 6 yaşında olan ayrıca tüm bakımları zamanında yapılan aracımda bu kadar yüksek bir masraf açması beni hayal kırıklığına uğrattı.


Benim gibi Renault markasına güvenerek araç alan ayrıca yine Renault yetkili servislerinde zamanında aracını yaptıran müşterilerini mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. Bu işlemlerin Renault firmasın tarafından sağlanmasını bekliyorum.


0533 595 5***.

Yüksel Yüksel 3.701 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi13 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; YÜKSEL G., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları