Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Berker'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Renault Bozuk Araç Sattılar.

8.282görüntüleme
Berker
Berker 02 Kasım 2020 16:50
ÇözüldüÇözüldü
Berker'in Teşekkür Mesajı
“Aracımı 2 haftalık süreç sonunda garantiden parça değiştirip teslim ettiler. İlgisinden ötürü servis danışmanım Hasan Kocaman ve Renault Diyalog hattında yardımını ve ilgisi eksik etmeyen yetkiliye sonsuz teşekkürler.”

13.10.2020 Tarihinde Bursa İzmir yolu Renault Mais ten aldığım 2017 model 1.5 dCi Clio sport Tourer icon EDC aracımın şanzıman ı bozuk halde teslim edilmiştir. Bayiinin içi çok kalabalık olduğundan aracı test edemeden teslim aldım. Yetkiliye sorduğumda ise araç zaten boyasız ve 1 sene motor ve şanzıman garantili bir şey olursa yaptırırsın garantiden dediğinden güvenip aldığım aracım trafikte dur kalklarda 2. Viteste ve geri manevralarda zangır zangır titremesi mevcuttu. Hemen yetkili servise götürdüğümde 10 gün sonraya servis randevusu verdiler ancak şu an aracım yapılmıyor. Çünkü şanzımanın o parçası garanti kapsamına girmezmiş. Madem bozuk olduğunu biliyorlar neden araç tamir edilmeden bayiye satılık konuyor? Şu an aracım serviste işim gereği araçsız çalışamıyorum hem nakit hem de aracımdan oldum. Geçen her dakika nakitimden gidiyor.

Renault Logo
Renault02 Kasım 2020 17:55

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Berker
Berker03 Kasım 2020 12:42

Araç serviste yatıyor, hiçbir geri dönüş yapılmadı ve hiçbir şekilde ulaşamıyorum. İkame araç da vermediler her türlü mağdurum, ''Yılın yetkili servisi'' seçilmiş bayi ve servisin böyle mağdur etmesi gerçekten akıl alır gibi değil.

Berker
Berker09 Kasım 2020 09:26

1 Hafta geçti ne bir geri dönüş var ne bir bilgilendirme. Arabanın kaputu dahi açılıp onarıma geçilmemiş bile hiçbir adım yok boş boş yatıyor araba gerçekten illet bir firma daha önce hiçbir arabamda ve kullandığım markalarda böyle bir şey yaşamadım Renault pişmanlıktır bu saatten sonra! Yaşadığım şehirde fabrikası olan otomobil firmasının beni böyle sarsacağını bilsem bir kuruşumu dahi bağlamazdım yazıklar olsun çevremden ve bütün müşterilerimden hiç kimse bundan sonra bırakın bayinizden firmanızdan araba almayı araba bakmaya dahi adım atmayacaklar!

Berker
Berker14 Kasım 2020 16:19

Aracımı 2 haftalık süreç sonunda garantiden parça değiştirip teslim ettiler. İlgisinden ötürü servis danışmanım Hasan Kocaman ve Renault Diyalog hattında yardımını ve ilgisi eksik etmeyen yetkiliye sonsuz teşekkürler.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler