03 Mayıs 2016
#5427157

Renault Bitmek Bilmeyen Araç Sorunları ve Fabrikasyon Hataları!

t4372242 şikayet numaralı metnimde aracın fabrikasyon sorunundan yağ filtresi patlattığını belirtmiştim zaten. Araca motor toplandı daha 1 senelik sıfır araba ve toplandığı güden beri sorunla bitmiyor. Aracı servise veriyoruz motordan ses var diye bakıyorlar ses yok test ediyorlar sözde yine yok sesi kaydediyoruz bir de üstüne hani usta biziz ya sözde sesi dinleyince sese inanıyor arkadaşlar sonra sesi kendileri de buluyorlar balata disklere bağlayıp 1000 liralık faturayı sağ olsunlar çıkartıyorlar bana. Servisten aracı alıyorum ses devam ediyor üstüne bir de klimasını sağlam verdiğim aracın klimasından yeni sesler türüyor. Sıkıldım artık ben Renault test etsin diye araba almadım. Aracı değişin diyorum araca bakalım diyorlar. Ses kesildi diye aracı alıyorum kestik dedikleri ses devam ediyor üstüne sağlam olan klimadan sesler çıkıyor. Mais bu olmamalıydı yoruldum artık.

Fatih Fatih 3.372 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fatih11 Mayıs 2016

    Mais ile artık bir çözüm bulunamadığından artık hukuki süreci başlatıyorum. Ürettikleri aracın motoru vapur sireni sesi çıkartıyor araç bununla ilgili 4 defa servise gitmiş ve birinde de servis kabul etmemiş aracı bana fatura çıktı kendileri garantiden aracın değişmedik parçasını bırakmadı ancak halen daha bana aracın neyi olduğunu varsayımlar üzerinden gidiyorlar. Sağlam verdiğim araç arızalı bir şekilde bana teslim ediliyor. Bu benim aracımdaki 3. fabrikasyon hata bunu kabul ediyorlar ancak halen daha bana para iadesi yapılmıyor. Ben artık hukuki sürece gidiyorum benim arabam test araçları değil onları 1 senelik 0 araç servisten çıkmıyor ve hukuki süreçle olayı kapatmayıp firmamın tercümanı ile Fransa'da mail yollayacağım. Renault türkiyede arızalı araçlar üretiyor. İsteyenlere servis kayıtlarını ve aracın çıkarttığı sesin kaydını gönderebilirim.

  • Fatih03 Mayıs 2016

    Müşteri hizmetleri dönüş yapmasın bana oradakilerle zaten anlaşamıyoruz bana yetkili kimse o geri dönüş yapsın çünkü ben sıkıldım artık mahkemeye vereceğim çünkü karşımda muhatap bulamıyorum.

  • Renault Temsilcisi03 Mayıs 2016

    Değerli Müşterimiz Sn.FATIH AYDOGAN, Başvurunuz ile ilgili olarak, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibat kuracaktır. Saygılarımızla, Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr internet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları