06 Ağustos
#12391718

Renault Bir Arıza İçin Benden 32 Bin Lira İstedi

59000 km'deki aracım seyir halinde şanzıman arızası verdi ve araçta arıza lambası bile yanmadı aracı kurtarıcıya alıp Tokat Uğur otoya getirdim ve arızanın neden kaynaklandığını bile söylemeden tamiri mümkün değil dendi ve yeni bir şanzıman için benden 32 bin lira istediler. Araç 2013 model Fluence araştırma yaptım ve bu şanzımanlarda bu tür arızalar sık oluyor yani fabrika çıkışı sıkıntılı ama bunu Renault kabul etmiyor tek dayanakları garantinin bitmiş olması ben bu şanzımana ne yapmış olabilirim ki 32 bin lira masraf açmış sorusuna yanıt yok. Daha yağ değişim periyodu bile gelmeden arıza veren bir şanzıman kullanıp arkasında durulmuyor. Ne dediysem aynı sözler garantiniz bitmiş Renault'dan araç alırken bir daha düşünün üstelik benden hiçbir işlem yapmadan 200 lirada arıza tespit parası aldılar. Arızanın adı da şanzıman yenisiyle değişecek.


Müşteri hizmetlerinde konuyu ilettim 3 4 gün bekledim cevap gelmedi sonra tekrar aradım netice nedir diye, ne hikmetse 4 gün cevap yokken ben aradıktan yarım saat içinde döndüler ve yukarıda yazdıklarımı söylediler. Bu kadar basit olmamalı bazı durumların izahı Renault koskoca firma Fransa'daki merkeze de mail attım fakat oradan da bir ses yok yani işin içinden kurtulmak için garantiniz bitmesi yeterli.

Murat Murat 5.324 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat04 Eylül

    Yaklaşık 1 ay oldu ve hala bir sonuç yok şöyle bakıyorum da Renault yetkilileri sadece işine gelen sorunlara dönüş yapıyor buraya şikayet yazmanın bir anlamı yok demek ki

Ziyaretçi Yorumları