Renault Beni Maddi Manevi Zarara Uğrattı

Dürdane Dürdane12 Ekim 2019 23:04

2018 Megane 4 sıfır araba aldım. Haftası arabayı çalıştıramadım on dakika uğraştım o esnada yol yardımı aradım onlarda aldığım yerin servisine gitmemi söylediler ertesi günü servise gittim arabayı makineye bağladılar aküsü birmiş değişmesi gerektiğini söylediler bu nasıl mümkün olabilir sıfır araba diye soru yönelttim aküde sorun olabilir binde bir olabilir dediler aküyü yenisiyle değiştirdiler birkaç gün sonra trafikteyim ışıklarda beklerken araba aynı arızayı verdi kapattı kendini bir türlü çalıştıramadım trafiği altüst oldu yedim küfür haddi hesabı yok bir de bayan oldum için daha çok hakarete uğradım. Yine servisi aradım ertesi günü yine giderken aynı hatayı verdi durdum zaman arabayı tekrar çalıştıramıyorum araba kendini kapatıyor o esnada video aldı yanımdaki arkadaş gittik servise yine makineye bağladılar hiçbir arıza yok arabayı az kullanmaktan diye başından gönderdiler bir de kullanırken stop Star devre dışı bırakıp kullanmamı söylediler ben bununla yetinmeyip başka servislere gittim aynı şekilde yanıt alamadım.

Hatta Kavacık'taki servis şöyle bir açıklama yaptı bayan oldum için beni algılayamıyormuş araba ben dalga geçercesine genel merkez müşteri hizmetleri aradım onlarda hiçbir şekilde önemseyip oyalayıp durdular artık o kadar çok uğraşmaktan yazıklar oldun diyerek Star stop devre dışı öyle kullanıyor ta ki arabadan takır tükür sesler gelene kadar yine z rot parçası arızalı sipariş verelim elimizde mevcut değil dediler tam 4 aydır parça gelmedi ben defalarca aradım servisi fabrikada dahi üretimi yokmuş yine genel merkezi arıyorum onlarda hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar dönüş yaparız deyip başlarından atıyorlar. En son çalışan yetkili arabayı götür Renault mayısın önüne bırak çık gel bana bulduğu çözüme bakın bayan oldum için sanırım önemsenmemek bende hukuksal yollara başvuracağımı ilettim kendilerine bilginize arz ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Renault Logo Renault 14 Ekim 2019 08:35

Değerli Müşterimiz; DÜRDANE Ö., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler