06 Aralık 2016
#7136708

Renault Baskı Balata Hatası

Renault Kadjar marka 2015 model 2016 çıkışlı arabamla TEM'de 90 km hızla giderken debriyaj boşaldı ve vitese geçmedi. Renault yol yardımından gelip en yakın yetkili servise çektiler. 3 gün sonra bana arızanın sürücü hatası olup baskı balatanın parçalandığını ve buna bağlı olarak marş motoru motor volanı ve diğer bazı parçaların değişeceğini garanti kapsamına girmediğini söyleyip 5641 TL gibi masraf çıkartıp tesisatta masraf olabileceğini söylediler.


Soruyorum 30 000 km'de ki arabanın baskı balatası nasıl aniden biter 90 km ile giderken nasıl kullanım hatası yapmış olabilirim ayrıca allah'tan hemen sağa çekebildim bir kaza olsaydı. Kesinlikle sorumlusu Renault itiraz ettim. 4 gün sonra bana dönüş yapıp garanti kapsamına girmediğini tekrar ettiler. Sanki Çin malı oyuncak araba aldık. En ufak olayda orası patladı. Burası yandı sanki, başka marka araba kullanmadık arabamdan soğuttular...

Ayhan Ayhan 4.665 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi06 Aralık 2016

    Değerli Müşterimiz Sn.AYHAN HELVACI Başvurunuz ile ilgili olarak, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibat kuracaktır. Saygılarımızla, Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr internet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları