11 Nisan
#11831065

Renault Araçtaki  Kronik Arıza!

1 Temmuz 2013 trafiğe çıkışlı vf1bz090***65247 şasi numaralı, k9kn83***50 motor numaralı, 35 ***35 plakalı 2012 model Renault Megane 3 hatchback aracımın bugüne kadar ki tüm standart bakımları, ağır bakımları, fren balata değişimleri, şanzıman beyni değişimleri vs. Daha bir çok bakımı Renault Mais İzmir şube servisinde yapılmıştır.


Ekteki listede araç hangi tarihte, hangi km'de servise gelmiş, hangi işlemler yapılmış, yapılan işleme ait fatura ve onarım numaraları detaylı olarak paylaşılmıştır.


Aracım “vites kutusunu kontrol ediniz” hatası ve “yokuş kalkış desteği hatası” vermeye başlayıp arıza ışığı yaktırdıktan sonra 8 Aralık 2018 tarihinde yapılan şanzıman beyni değişimiyle kısmen şanzıman sorunu çözülmüş olup en azından arıza ışığı yakmaz hale getirilmiştir. Fakat bu işlemden önce devam etmekte olan vitesi d konumundan r konumuna aldıktan sonra ya da tam tersi durumda aracın kayması, vitese geçmemesi ya da geçse bile yokuş kalkış desteğinin tutmaması sonucu öndeki / arkadaki araca ufakta olsa çarpmam güvenlik zafiyeti yaratmaktadır.


Hafif rampada bile kırmızı ışıkta beklerken daha ayağımı frenden çekerken aracın geriye kayması ve arkamdaki araca dokunmam sonucu benim ve aracımdaki diğer yolcular ile arkamdaki aracın içindeki yolcuları fiziksel olmasa bile psikolojik olarak korkutup negatif etkilemiştir.


Aynı şekilde aracın burnu rampa aşağı bakacak şekilde park ederken r’ye almama rağmen ayağımı daha frenden kaldırırken debriyaj sorunundan dolayı aracın kayıp öndeki araca çarpması bir güvenlik zaafiyetidir.


Binlerce Türk lirası verip aldığımız aracı daha 100 bin kilometredeyken debriyajının bu hale gelmesi kaydırma yapması ve ilk kalkış anında silkelemesi çok can sıkıcı ve kronik bir durumdur. Can sıkıcı olmasının yanında yoğun trafikte dur kalk yaparken öncelikle aracı kullanan olarak benim daha sonra öndeki ve arkadaki araçtaki insanların can güvenliği konusunda risk taşımaktadır.


Belki aracın öne / arkaya kaydırması ölümlü bir kaza doğurmayacak ama bunun psikolojik boyutu olarak ciddi bir durum ve markanız için hiç iyi bir izlenim değildir.
Konu hakkında yukarıda belirttiğim şasi numaralı aracın tüm bakımlarını Renault Mais yetkili servisinde yaptırdığım için iyi niyet garantisi kapsamında debriyaj sisteminin ücretsiz olarak onarılmasını ya da değiştirilmesini talep ediyorum.

Ugur Ugur 3.915 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ugur24 Nisan

    19.04.2019 Cuma günü yapılacak debriyaj baskı balata değişimi için çıkacak fatura üzerinden %80 lik iyi niyet indirimi teklif edildi, düşünmek için zaman istedim 22.04.2019 Pazartesi günü yapılan teklifi kabul etmek için Mais İzmir Şubeyi aradım Müşteri Temsilcisi Gaye Hanım'a ulaşamadım 23.04.2019 zaten resmi tatil diye aramadım 24.04.2019 tarihinde aradığımda teklifiniz geçersiz diye cevap aldım. Hala mağduriyetim devam etmekte. Aracımı 12.04.2019 tarihinden beri kullanamıyorum araç ile bu halde trafiğe çıkarsam başkalarının da can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilirim. Yapılan teklif sadece o an mı geçerlidir? Böyle bir mantık olabilir mi?

  • Ugur12 Nisan

    Hala cevap yok. Müşteri Hizmetlerine ayrıca mail atmama rağmen geri dönüş olmadı! Mağduriyetim devam ediyor. Aracı kullanamıyorum.

  • Renault Temsilcisi11 Nisan

    Değerli Müşterimiz; UGUR D., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları