27 Ocak 2015
#3004588

Renault Aracımın Yedek Parça Temini

Renault servisi ve yetkililerin araçlarını sattıktan sonra yedek parça konusunda bir sorununuz olduğu zaman servise gidiyorsunuz ihtiyacınız olan yedek parçayı sorduğunuzda olmadığını söylüyorlar. Ben şunu soruyorum bazı marka araçların bırakın 10 yaşını geçmiş 30-40 hatta daha eski araçların yedek parçalarını bulma imkanları var ama Renault firması genelde yedek parçası çok biliniyor ve Renault araç alınıyor.


Bugüne kadar bende böyle biliyordum ama yanıldığımı anladım. Renault müşteri hizmetlerine derdimi anlatıyım dedim bana yardımcı olun ya yedek parçayı bulmaya yada tamir konusunda yada sıfır araba alayım bunu takasa alın dedim hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar. Bir kez daha düşünün.

Ersin Ersin 1.063 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ersin07 Şubat 2015

    Şikayetimden sonra 10 gün geçmesine rağmen ne irtibata geçen var ne de yardımcı olan bir yetkili Renault firması duyarsız davranmaya devam ediyor. Yapılan şikayetlere herzamanki standart cevap yazıyorlar sözde ilgileniyorlar aslında hiçbir içraat yok buradan okuyan arkadaşlara sesleniyorum reno almayı bir daha düşünün benim gibi ortada kalmayın.

  • Ersin27 Ocak 2015

    Ne arayan var ne de ilgilenen bana internetten ve verdikleri telefon numarası ikisi de boş nasıl boş konuşuyorsunuz yazıyorsunuz masal dinler gibi dinliyorlar ama hiç içraat olmuyor sonuç yok yine tek başınıza kala kalıyorsunuz bana hukuki yoldan yardımcı olacak kişi kurum neyse yardımcı olaçaklara sesleniyorum imdaaaaaat diyorum. Saygılarımla

  • Renault Temsilcisi27 Ocak 2015

    Değerli Müşterimiz Sn. Ersin CEBECİ, Başvurunuz ile ilgili olarak, Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibat kuracaktır. Saygılarımızla, Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr internet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları