Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Renault Aracımın Ayıplı Olması

6.089görüntüleme
Yüksel
Yüksel 26 Kasım 2020 03:34

31.01.2020 Tarihinde Kocaeli Ernaz ® Renault Bayiden aldığım 2020 Model Renault Megane 4 1.3 Joy Manuel araç 1.300 km sonra Çekici ile Kıyı Otomotive Servis için götürülmüştür. Gaz yememe arızası teşhisi konarak tamir edildikten sonra araç teslim alınmıştır. 2 Gün sonra tekrar aynı arızayı yaparak Kıyı Otomotive götürülmüştür. Aracım Daha sonra Motor ikaz Lambası yanarak aynı servise defalarca gitmiş olup arızası giderilmemiş olup, Yurt dışından parça beklendiği söylenerek araç tarafımıza teslim edilmiştir. Aracımın yenisi ile değiştirilmesi için Noterden tebligat yapılmıştır. Tarafıma yapılan teklif Parçanın geldiği veya 2. El olarak bayinin belirleyeceği fiyattan alınabileceği söylendi. Bu teklifleri kabul etmeyeceğimi ve yenisiyle değiştirilmesini aksi takdirde Hukuki işlemlere başlayacağımı bildirdim.

Renault Logo
Renault26 Kasım 2020 11:04

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

1 Yorum

Kadir
Kadir28 Kasım 2020 12:53
 

Ben bu firmayı mahkemeye verdim Ayıplı mal satmaktan, Mahkeme bilirkişi raporu istedi ve bilirkişi kurumun aracı ayıplı olarak sattığına dair rapor verdi. Renault bizim kafamızda büyüttüğümüz gibi kurumsal bir marka değil diye düşünüyorum.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler