Renault ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Taha'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Renault Araç Neden Aynı Arızayı Veriyor?

2.293görüntüleme
Taha
Taha 30 Kasım 2020 12:02

Temmuz ayının başında satın aldığım araç ( Renault Clio ) daha 2500 km yapmadan manyetik kaptör arızası verdi, serviste yaklaşık 10 gün kaldıktan sonra aracım sağlam arıza giderildi diye teslim edildi fakat aracım hala aynı arızayı tekrarlayıp duruyor. 

Aracım serviste 10 gün süre zarfında ne yapıldığını merak ediyorum, ayrıca yarım depo benzin kullanılmış ve aracım 400 km yol yapmış gözükmekte bunlardan vaz geçtim. İllaki kontrol edecekler de araç neden aynı arızayı veriyor? Servis neden düzgün bir işçilik yapıp da müşterileri memnun bırakmıyor merak ediyorum. Marka değer ve itibarının hiç mi önemsememektesiniz.

Renault Logo
Renault30 Kasım 2020 12:07

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Taha
Taha30 Kasım 2020 13:16

Bilgisayar sistemi çok güzel herkese aynı cevapları yazmaktan çok hızlı umarım arıza giderme işleminiz de bu şekilde hızlı olur.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Okan
Okan01 Aralık 2020 19:21
 

ABS Sensör arızası olabilir mi acaba bu sorun ama tabi bu kadar yeni araba da kabuk edilebilir değil

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler