sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Renault Ankara Mayıs Ve OYAK Dönüş Yapmadı!

Mahmut Mahmut16 Eylül 14:00

OYAK kampanyası ile araç siparişi verdim. Süreç çoğu kişinin yaşadığı gibi sıkıntılı geçti.En son yaşadığım sorun ise kredi evraklarımın gönderilmemesi ile ilgili. Gönderildi diye mesaj geldi ancak ilgili şubeye (Tugmner_Mardin) gittiğimde evrakların gelmediğini gelmeden telefonla da bilgi alabileceğimi beyan ettiler. Konu ile ilgili Ankara Mais'e ulaşamadım. OYAK müşteri temsilcisiyle yapılan görüşmede tarafıma dönüş yapılacağı söylendi bir hafta oldu arayan mail atan ulaşan kimse yok.

Renault isminin insanlarda yarattığı algının hakkını verdiğiniz için teşekkür ederim.

İnsanları rezil etmekten iki ayağını bir pabuca sokmaktan başka bir iş yapmadınız bu süreçte görmüş olduk. Telefon hatları gibi ihtiyaç olduğu zaman ihtiyaca cevap verebilecek durumunuz yok.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Renault Logo Renault 16 Eylül 14:04

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler