Renault Ankara Bayisinin İlgisizliği

Irem Irem13 Eylül 21:26

OYAK kampanyasına 8 temmuzda 1.0 tce 100 bg manuel araca başvuru yaptım. 18 temmuzda hali hazırda bulunan aracımı satıp 7 ağustosta aracın peşinat ödemesi olan 72.480 lira ödeme yapmam gerektiği söylendikten ve ödemeyi yaptıktan sonra kesinlikle hiçbir bilgi alamadım. 7 eylülde kredi imzasını Ankara Mais bayisine gidemediğim için kredi imzamı Elazığ Renault bayisinde attım. 

Bu süreç içerisinde sadece 1 defa peşinatı yatırmam için benimle irtibata giren temsilcimle bunun dışında bir daha irtibata giremedim hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Şu an kredim onaylanmadı. Elazığ bayii evrakları kargoladık demesine rağmen Ankara Mais herhangi bir evrak gelmediğini ve 18 eylüle kadar imza atmadığımız takdirde siparişimizi iptal edeceğini bildiren bir mesaj atmış maddi manevi zararlarımız bir Yana bu şekilde bizi mağdur eden Ankara Mais'ten, N**T*** hanımefendi ve N***T***beyefendiye hiçbir şekilde ulaşılamıyor. Maillerle kesinlikle cevap vermiyorlar. Renault bu mağduriyetlerimize bir çözüm bulmalı. Eylül de teslimat sözü verdiği araclari kasım ayında teslim edeceğiz deyip, şu an iptal edeceğiz deyip, hiçbir şekilde cevap vermemesi köklü bir firmaya yakışmıyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Renault Logo Renault 14 Eylül 11:21

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler