02 Ağustos 2017
Yorum Yap
#9035441

Renault 28 Gündür Bekliyoruz!

7 Haziran'da Clio icon 1.5 2015 model aracımız kaza nedeniyle Küçükçekmece Özüçler Otomotiv yetkili servisine kasko tarafından teslim edildi. 10 gün diye söyledikleri tamir süresi bugün itibariyle 28 gün olmuştur. Aradığımızda üstünkörü bilgi veriliyor. Her hafta hafta içi ya da hafta sonu teslim diye oyalanıyoruz. Müşteri hizmetlerine konuyu bildirmeme ve şikayet formu doldurmama rağmen servis Bursa'daki parçaların yeni geldiğini, yanlış geldiğini falan söylüyor hala.


28 gündür Bursa'dan yürüyerek gelse bu parçalar gelmişti! Renault gibi büyük bir markanın bu kadar kötü bir servis ağı olması çok kötü! Servisteki ustalar telefonlara çıkmıyor artık! Yetkili servisin müdürü telefona yok dedirtiyor. Böyle bir saygısızlığı en amatör bir firmada bile görmedim! Türkiye'de üretiliyor, servis ağı geniş diye tercih etmiştik ama yanlış yapmışız. Muhatap bile bulamıyoruz


Arabayı 30 gün sonra teslim aldık! Arabanın kazalı tekerinin jantı yanlış takılmış. Kaputta sorun olmamasına rağmen boyanmış ve boya dalgalı dalgalı geldi. Ön logonun oradaki plastik aksam çiziklerle dolu. Arabanın her tarafında kazadan sonra olmayan çizikler var. Kaza sol ön taraftan olmuştu. Sağ arka kapı göçük ve çiziklerle dolu. Sağ arka tekerde yırtık var. Sıfır değerindeki arabamızı onaracaklarına pert etmişler. Hiçbir yetkili durumla ilgilenmedi. Renault servis pişmanlıktır! Yazıklar olsun.


Https://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/9035408

Merve 4.977 Okunma

Cevaplar

  • Merve09 Mart

    Servise kalsa 1 yıl beklerdir neyse ki genel merkez duruma el attı. Servis ve bayilik vereceğiniz kişileri iyi seçin derim.

  • Renault Temsilcisi02 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz Sn. Merve Biçer; Öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri Firmamızın ürün ve hizmetleri ile ilgili görüş, öneri ve şikayetlerinizi www.renault.com.tr İnternet sitemizden ya da 444 66 22 no’lu telefonumuzu arayarak bize iletebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler