16 Ekim
#12799690

Renault 2018 Model Master Aracımın Paslanması

12 Aralık 2018 tarihinde İstanbul İstinye Renault Mais yetkili bayisinden almış olduğum 2018 model Renault Master marka ticari aracımın aradan daha 1 yıl geçmeden her iki yan kapalı cam kısımları boyası üzerinde nokta şeklinde paslanmalar oluşmaya başladı. Aracı satın aldığım İstinye Renault Mais ticari satış temsilcisi B*** bey ile iletişime geçip durumu paylaştım. Kendisi servis bölümünden randevu alıp kontrol ettirmem gerektiğini söyledi. Randevu alıp servise gittiğimde servis yetkilisi sizin bilgilerinizi iletiyorum, merkez ofisten uzman gelip aracınızı kontrol edecek ve bilgi verecek dedi.


Aradan 2 hafta geçtikten sonra İstinye Renault servis yetkilisi aradı ve problemin müşteri kaynaklı metal batması olduğunu söyledi. Uzman kişinin gelip kontrol edeceği bilgisi verilmişti, böyle bir kontrol yapılmadı, nasıl bu sonuca vardınız diye sorduğumda biz aracın resimlerini çekip uzman kişiye gönderdik, resimler üzerinden bu sonuca vardıklarını ilettiler.


Şu an araç ile ilgili yaşadığım sorunumun hukuki yollara başvurmadan önce düzeltilmesi hususunu talep ediyorum.

Deniz Deniz 2.270 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi17 Ekim

    Değerli Müşterimiz; DENIZ S., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları