08 Mayıs
#11940362

Renault 2013 Fluence Kronik EDC Şanzıman Beyni Arızası!

2013 model Renault Fluence 1.5 Dizel EDC aracımda ilk önce "Vites Kutusunu Kontrol Ettirin", daha sonra "Egzoz Emisyon Kontrol Ediniz" hatası yazdı. Bu arızaları vermeden önce 1. Vitesten 2. Vitese geçerken vuruntulu bir şekilde ve sarsarak geçiyordur. Daha sonra bu hatalardan sonra aracın çekiş gücünde düşüş ve yakıt tüketiminde çok fazla artış olmaya başladı.
Özel bir serviste bilgisayarla arıza tespiti sonucu aracın beyninde arıza olduğu ve bu marka model araçlarda kronik olduğu söylendi. Fiyat olarak 4000-5000 TL söylediler.
Kronik bir arıza olduğu Renault yetkili servisle görüştük ve kendileri maalesef periyodik bakımlarını yetkili serviste yaptırmadığınız için yardımcı olamayacaklarını kullanıcı hatasıymış gibi tüm masrafı karşılamamız gerektiği aktarıldı.
Araçtan bu kadar memnunken bir anda Şanzıman hatasıyla soğudum ve Renault gibi büyük bir firmanın kronik arızası olan şanzımanlarının arkasında durmamaları ne kadar etik? Bu üretim hatası neden kullanıcıya yükleniyor? Bu sorumluluğun altına girmemeleri Renault gibi bir firmaya hiç yakışmadı.

Enis Enis 4.136 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Enis23 Mayıs

    Şanzımanımla alakalı yaşadığım sıkıntım hala devam ediyor. Maalesef Renault yetkililerinin benimle iletişime geçip Gürses Renault yetkili servisine davet etmelerinin sonucunda hiçbir olumlu sonuç alamadım. Beyin arızası olarak bildiğimiz hatanın beyinden kaynaklanmadığını kendi tespitlerine göre şanzıman arızası olduğunu ilettiler. Bana şanzımanın keçelerinde yağ kaçağı olduğu baskı balatasının değişmesi gerektiğini ve 17 bin tl fiyatının olduğunu söylediler. 2013 model ve 120 bin km deki aracın keçelerinden yağ kaçırması ve bunun sorumlusunun kullanıcı olarak görülmesi Renault gibi bir firmaya yakışmadı. Ben bu yükümlülüğün altına girmek istemiyorum. Aracının arkasında durmayan Renault'a ne kadar güvenilir?

  • Renault Temsilcisi08 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; ENIS Ş., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları