15 Mayıs
#11973890

Bursa Renault Servislerinin İlgisizliği!

Aracımın sağ ön göğüsünden ses gelmekte defalarca servisi gitmeme rağmen gerek Bursa Mais gerek Bursa Renault Erdeğer olsun hepsi beni başımdan savdı. Hatta bugün (14.05.2019) tarihinde aracımı erdeğer servisi aynı şikayetle verdim. Aracıma resmen hiçbir işlem uygulamadan geri göndermişler. Ben bir öğretmen olarak dişimden tırnağımdan biriktirdiğim para ile bir araba almaya karar verdim ve tercihimi Renault Megane 4'den yana kullandım ama acaba yanlış seçim mi yaptım diye düşünmeye başladım. Aracım garantili diye mi böyle baştan savma iş yapılıyor sıkıntım giderilmeden aracım teslim ediliyor. Ben artık Renault Bursa Mais'e gitmeye utanıyorum çünkü bana adeta bir daha gelme der gibi bu araçta bir şey yok bu son bakışımız dendi. Beni rahatsız eden bir durum olmasa ben neden sizin ilgisizliğinizi çekeyim orada? Mağduriyetimin ivedilikle çözülmesini istiyorum lakin yasal yollara başvurmak durumunda kalacağım.

Osman Osman 1.072 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Osman12 Haziran

    Var olan sıkıntım yüzünden Renault diyalog u defalarca aramama rağmen bana hala çözüm üretmediler bir aydır beni yönlendirmelerini beklemekteyim. Sakinliğimi korumaya çalışıyorum. Lakin sizin bu vurdum duymazlığınız yıllardır bir Renault kullanıcısı olan benim canımı sıkmaya başladı. Markaya olan güvenimi kaybetmek üzereyim. Resmen çocuk oyalar gibi beni oyalıyorsunuz. Ben aracım garanti kapsamında kalsın diye sürekli yetkili servisi dışarıdan daha pahalı olmasına rağmen tercih ediliyorum. Ve tabii ki de bu doğrultuda sıkıntılarım giderilsin istiyorum. Mükâfatı bu mu? Ama şunu bilin asla davamdan vazgeçmeyeceğim. Gerekirse Fransa’ya mail atıp sizin vurdumduymazlığınızı onlara da ileteceğim. Herkes paranın zor kazanıldığının bilincinde olsun işini yapsın. Ben bir tüketici olarak hakkımı sonuna kadar savunacağımın garantisini sizlere veriyorum. Sizi her şeyin araç alıncaya kadar güzel olduğu algısından sıyıracağım.

  • Osman22 Mayıs

    Sadece aranıp bilgi verildi. Size dönüş yapılacak diye ne dönen var ne arayan şaka gibi bir durumla karşı karşıyayım koskoca Renault’un ilgisizliği beni şaşırtıyor.

  • Renault Temsilcisi15 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; OSMAN ÇIRAK, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları