02 Mayıs
#11917575

2012 Renault Fluence 1.5 EDC Otomatik Şanzıman Sorunu!

2012 model Renault Fluence sahibiyim. Aracımdan dış plastiklerinin kırılması dışında memnundum. Aracımı 5 yıl önce ikinci el aldım. Araç Renault yetkili bakımları tamam bir araçtı. Bu yüzden bugüne kadar bende tüm bakımlarını ve malzeme değişimlerini yetkili serviste yaptırdım. Araç 4 yaşında iken on cam altı ızgara plastiği ve yan iki plastik parçalandı. Renault firmasına başvuru yaptım. Plastiklerin dış etkenlere maruz kalabileceği bu yüzden garanti kapsamında olmadığı bildirildi. Bende zamanında 250 TL bir ücret ile sadece ızgara plastiğini değiştirdim (diğer 2 parça da çifti 300 TL gibi bir fiyattı) ama beni en çok üzen olaylar silsilesi 1 ay önce başladı. Aracım ile kaza sonrası Renault yetkili servise götürdüm ve aracım tamir oldu.


Bundan 2 hafta sonra da 120.000 bakıma götürdüm. Bakımdan 1 gün sonra araçtan 60 km hiza gelince bir uğultu duymaya başladım ama servisten yeni çıktı, belki balatalardan diye pek önemsemedim. 1 ay boyunca aracı mahalle arasında 30-50 km hızlarda kullandım. Fakat bakımdan 1 ay sonra otobana çıktım ve İzmir den Ankara'ya gittim. İzmir den yola çıkıp 70 km görünce o ses başladı ve o ses ile Ankara'ya gidip geldim. Hemen servise kostüm. Servis sol teker bilyasından ya da şanzımandan kaynaklı olabilir denildi. Bir gün sonra sol teker bilyesi değişti teste çıkacağız denildi. Sonra da tekrar arandım tekerden gelen sesi hallettik (masraf 890 TL) ama araçtaki ses devam ediyor ve muhtemelen şanzıman bilyesinden kaynaklı olabileceği ama sökmeden de ne olduğu ve masrafın ne tutacağını bilemeyiz dediler. Kabaca her şey değişse 17.000 TL civarı bir ücret tutacağı belirtildi. Daha sonra yetkili servis, durumu Renault'a bildirelim bakalım ne yapabiliriz dedi. Garanti bitse bile müşteri memnuniyeti adına markanın arkasında durabileceği ve hiç değilse malzeme ücretini karşılayabileceğini düşündüm.


İnternette okuduğum örneklerde vardı mesela 2013 model 147.000'de servis bakımı olmayan bir aracın tüm masrafı 2018 Ağustos da Renault firması tarafından karşılandığı yazıyordu. Benim aracım 2012 model 120.000 de ve servis bakımlı. Tabii ümitlendik. Taa ki bugüne kadar Renault müşteri hizmetleri aradı. Size çok yardım etmek isterdik, ama ancak ücreti karşılığında yardımcı olabiliriz denildi. Nazikçe. Bende "parasını ben verince siz yardım etmiş olmuyorsunuz ki! " dedim. Şimdi bu mecradan derdimi paylaşıyorum. 2012 model araca 17.000 veremem ve hiç yoktan yere. Mecbur mahkemeye, Türk adaletine başvuracağım.

Ahmet Ahmet 9.906 Okunma 3
Yorum Yap

Cevaplar

  • Renault Temsilcisi02 Mayıs

    Değerli Müşterimiz; AHMET T., Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşterilerimizden gelen görüş ve talepler kalite standartlarımız kapsamında önemle değerlendirilmektedir. Size özel müşteri danışmanınız tarafından en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Renault MAİS Müşteri Hizmetleri 4446622

Ziyaretçi Yorumları