Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
22 Ağustos 2022 16:48

Özel Okul Tercih Rehberi 2023

Özel Okul Tercih Rehberi 2023

Özel okullar son dönemlerde çok tercih ediliyor. Peki eğitim gibi önemli bir konu ile ilgili anne babalar ne yapmalı? Özel lise tercihi yaparken nelere dikkat etmeli ve doğru liseyi nasıl bulmalı? Özel okulların artması sonucu karşınıza bir çok okul çıkacak ve bu kadar çok seçenek arasından hangi kriterlere dikkat ederek çocuğunuzun eğitim hayatına hangi şartlarda ve imkanlarda devam etmesi gerektiğini bulmak biraz kafanızı karıştıracak.

Özel okul tercih edilirken anne babalar öncelikle özel okul ücretlerine bakıyor. Fiyat haricinde nelere dikkat edilmeli ve çocuğunuza en uygun okulu nasıl tercih edebileceğiniz ile bilgileri sizler için derledik.  Özellikle özel lise seçimi eğitim hayatında çok önemli bir yer tutuyor. Üniversiteye hazırlık süreci olarak ta düşünülen lise sürecinin verimli geçmesi, gençlerin iyi bir üniversiteye yerleşmeleri açısından da hayati bir önem taşıyor.

LGS sınavı sonrası puanlamalarla birlikte iyi bir devlet lisesine kayıt yaptıramayan veliler çareyi özel liseler de buluyor. Özel lise tercihi yaparken de velilerin öncelikle neden özel okul tercih etmeleri gerektiğini iyi belirlemeleri gerekiyor.

Özel Okul Tercih Edilirken Nelere Dikkat edilir?

Kurumsal Yapı ve Eğitim

Tercih edeceğiniz özel okulun kurumsal yapısı okulun yönetilmesi açısından çok önemli. Öğretmenler ile birlikte sosyal tesislerin ve öğrencilerin yaşam alanlarının yönetilmesi kurumsal bir okul için çok daha kolay olacaktır.

Eğitim çıktısı olarak okul ne durumda? Mezun ettiği öğrencilerin üniversiteye yerleşme oranı ne düzeyde? Okuldan mezun olanların takibi yapılıyor mu? gibi kriterlere de okul tercih etmeden gözden geçirmenizde yarar var. Okulu diğer okullarla kıyasladığınızda akademik bir çıktı alabiliyor musunuz? Öğretim programları düzenlenirken nelere dikkat ediliyor? Gibi Özel okul tercih edilirken eğitim en çok üzerinde durulan kriterlerden birisi. Bu sebeple öğretmen kalitesini ve öğretmen kadrosunu da bilmek yararlı olabilir. Devlet okullarından farklı olarak bakanlığın onayladığı ne gibi programların uygulandığını öğrenin.

Yabancı dil eğitimi özel okul tercih sebeplerinde dikkate değer bir kriter. Yabancı dil eğitimi ile ilgili okulda ne gibi faaliyetler ve programların yapıldığı ile ilgili bilgiyi mutlaka öğrenin. Yabancı dil eğitimi konusunda fiziki ve eğitici anlamında ne gibi avantajları olduğunu göz önünde bulundurun. Kaç tane yabancı dil eğitimi bulunuyor ve öğrenciyi hangi seviyeye kadar getirdiğini de araştırmakta fayda var.

Fiziki ve Teknolojik Altyapı

Tercih etmek istediğiniz okulu mutlaka gezin. Fiziki özellikleri ve teknolojik olarak nasıl bir altyapısı olduğunu gezerek kendiniz görün. Eğitim kalitesi önemli bir faktör olsa da fiziki alt yapı öğrencilerin kendilerini daha rahat hissetmeleri ve eğitime uygun bir altyapı sunuluyor olması da bir o kadar önemli bir kriter. Labaratuvar, kütüphane, bilgisayar odaları, güvenlik, yemekhane gibi sosyal alanlarının yeterli olup olmadığına bakın. Zengin bir kütüphanesi bulunan okul diğerlerine göre daha vasıflı bir okul olacaktır.

Yine sosyal ve sportif faaliyetler konusunda tesislerin ve  eğitmen yeterliliğine dikkat edin. Müzik odası, resim atölyesi, spor salonu veya spor aktivite salonları gibi ortamların yeterli olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken diğer bir kriter.

Okulun İmajı

Özel okul tercih ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus okulun öğrencileri gerçek hayata ne kadar hazırladığı konusu. Öğrencilerini hayata ne kadar hazırlıyor ve bu konuda velilerin ve öğrencilerin hayattan beklentilerini ne kadar karşılıyor? Çocuğunuzu gerçekten iyi anlayabilecek ve tanıyabilecek rehberlik vasfına sahip okulları tercih etmeye dikkat edin. Okul hakkında yapılan yorumlar bu konuda size fikir verecektir.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Özel okul şikayetleri

Özel Okul Sözleşmesi

Okul ile yaptığınız sözleşmeyi iyi okuyun. Anlamadığınız bölümler ile ilgili destek alın ve soru sorun. Her sene sözleşmenizi yaparken yaptığınız sözleşmeyi iyi okuyun ve sözleşmeyi bu şartlar çerçevesinde imzalayın.

Özel Okul Fiyatları

Özel okul fiyatları günümüzde hiç uygun değil farkındayız ancak yine de en son konuşulacak şey fiyat olmalı. Sonuçta çocukların geleceği ile ilgili bir durum. Özel okul hizmetlerini ve imkanlarını öğrendikten sonra kurumun verdiği hizmet ile talep edilen fiyat arasındaki fiyat/performans dengesini gözlemleyebilirsiniz. Tabi yine de bütçeniz ile doğru orantılı bir okul seçmek ödeme açısından sizi yormayacaktır.

Özel okul devlet desteği konusu da bunun yanında size tercih ile ilgili önemli avantajlar sağlayacaktır.

Özel Okul Yorumları ve Deneyimleri

Özel okulları tercih ederken müşteri deneyimlerini ve müşteri şikayetlerini okuyabilir, tercih sebebi veya tercih etmeme nedenlerini araştırabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir; Uğur okulları şikayetleri, Açı eğitim kurumları şikayetleri, Bahçeşehir Koleji şikayetleri, Bilfen okulları şikayetleri, Özel Maya okulları şikayetleri, Tunafen Eğitim Kurumları şikayetleri,


Ek
Ek
Ek
Ek