Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
07 Nisan 2022 00:46

En İyi Online Yemek ve Market Sipariş Siteleri 2023

En İyi Online Yemek ve Market Sipariş Siteleri 2023

Online ticaret artık sadece internet üzerinden ürün satın almakla sınırlı değil. Yemek yeme ihtiyacınızı bile web siteleri üzerinden giderebilme imkanınız bulunuyor. Oturduğunuz yerden yemeğinizi seçerek kapınıza kadar gelmesi büyük lüks değil mi? Canınız yemek yapmak istemiyor ya da kendinizi iyi hissetmiyor, yalnız yaşıyorsanız yemek siteleri tam size göre.

Sadece yemek sipariş vermek üzere kurulmuş sitelerin yanında büyük alışveriş sitelerinin de artık yemek sipariş hizmetleri bulunuyor.

online yemek siparişi siteleri

Yemek sipariş uygulamaları genel itibari ile yerel lokanta ya da yemek üreticileri ile anlaşarak gelen siparişi yönlendirerek müşteriye ulaşmasını sağlayan bir sistem. Yerel lokanta, kebapçı, ya da ev yemekleri yapan işletmeleri müşterileri ile internet kanalı üzerinden buluşturan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Bu organizasyonu herkes çok sevdi. İşletmeler daha fazla müşteriye ulaşırken, müşteriler de oturdukları yerden zahmetsizce yemeklerini sipariş edebiliyorlar.

Yemek siparişi verebileceğiniz platformlarda istediğiniz çeşit ve arzu ettiğiniz mutfaktan lezzeti yiyecekleri sipariş ederken, restoran ve işletmelerin aldıkları puanlara göre yemek veya servis kalitesini değerlendirebilir ve buna göre seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir; yemek sipariş uygulamaları şikayetleri

Bu yazımızda sizlere Türkiye’de en çok kullanılan ve güvenilir yemek sipariş sitelerini inceledik. Hiç kullanmamış olsanız bile adını mutlaka duyduğunuz bu platformlar ile alakalı bilmek istediğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Online Yemek ve Market Siparişi Verirken Nelere Dikkat Edilir

Güvenlik

Daha çok adı duyulmuş ve güvenliğinden emin olduğunuz sipariş sitelerini tercih edin. Güvenlik konusu son zamanlarda bazı sipariş sitelerinin kişisel bilgileri ile ilgili çıkan haberlerle tekrar gündeme gelmiş durumda. Sonuçta adres telefon ve bir takım kişisel bilgilerinizi daha hızlı alışveriş yapabilmek adına web sitesine kaydetmek durumunda kalıyorsunuz. Dolayısı ile bu bilgilerin korunması konusu çok önemli. Güvenlik konusunu dikkate almanızda fayda var.

Tasarım ve Kullanım

Online sipariş siteleri tasarımı

İyi bir sipariş uygulamasında belki de en önemli şeylerden birisi web sitesinin ve mobil uygulamanın kullanışlı olması. Aradığınız ürünü kolay bir şekilde bulabilmeniz ve bu ürünün gerçekten aradığınız ürün olduğuna emin olacağınız açıklamalarının ve resimlerinin olmasına dikkat edin. Satın aldığınız ürünün size gönderilen ürün ile aynı olup olmadığını kontrol edin. İyi tasarlamış bir uygulama ve arayüz kolay alışveriş yapabilmenizi ve asıl amacınız olan zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Teslimat Süresi

online sipariş siteleri teslimat süreleri

Kurye arkadaşlarımızın da binbir zorlukla teslimatları yaptığını göz önünde bulundurarak siparişlerin en azından vaat edilen süreler içinde gönderilmesine dikkat edin.

Ödeme

Online sipariş siteleri ödeme seçenekleri

Seçtiğiniz platformun ödeme seçeneklerinin size uygun olup olmadığına bakın. Kapıda ödeme yada kredi kartı seçeneklerinin neler sunduğunu kontrol edin. Bazı platformlar kapıda ödeme nakit seçenekleri de sunuyor. Eğer bu şekilde bir teslimat istiyorsanız seçiminizi bu yönde yapın.

En iyi Yemek Sipariş Uygulamaları ve Siteleri

Yemek Sepeti

Yemek Sepeti 2001 yılında Nevzat Aydın öncülüğünde bir ekiple birlikte kuruldu 2008 yılında günde 10.000 adet sipariş alarak ciddi bir yükselme trendine giren Yemek Sepeti bu tarihte European Founders dan bir yatırım almıştır. Bu tarihten sonra 2010 yılı itibari ile yurt dışına açılarak önce Rusya’da daha sonra da Birleşik arap emirlikleri ve Katar ile büyümeye devam eden platform daha sonra Yunanistan ile birlikte Avrupa’ya acılan firma 2015 yılında Almanya merkezli global yemek uygulaması olan Delivery Hero isimli firmaya rekor bir rakamla satıldı.

2020 yılı itibari ile 20 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip Yemek sepeti CEO su Nevzat Aydın da 2021 yılında görevinden ayrılmıştır.

Yemek sepeti yemek sipariş uygulamaları konusunda öncü firmalardan olması sebebi ile bu konuda oldukça geniş bir kitleye ulaşmıştır. Market alışverişi alanında Banabi Yemek Sepeti uygulamasını hayata geçiren şirketin aynı zamanda yemek.com isimli bir yemek tarif sitesi bulunuyor.

2010 yılında mobil uygulamasını ilk defa devreye sokan yemek sepetinin oldukça kullanışlı bir mobil uygulamaya sahip olduğunu ve siparişlerinin büyük bir çoğunluğunu mobil uygulama üzerinden aldığını da belirtelim.

Onbinlerce Restoran Kafe, ve dünya mutfağından lezzetleri sipariş edebileceğiniz yemek sepeti Türkiye’de 81 ilde faaliyet gösteriyor.

İlginizi çekebilir; Yemek sepeti kullanıcı şikayetleri

Getir – Getir Yemek

getir market

Getir 2015 yılında kurulmasına rağmen çok hızlı bir şekilde herkesin diline ‘’getir den söyleyelim’’ cümlesi adeta yapıştı. Getir, ihtiyaç duyduğunuz ürünleri 10 dakikada kapınıza getirme felsefesi ile yola çıkmış ve kısa sürede merkezlerini kurarak siparişlerini bu merkezlerden müşterilerine ulaştırma konusunda oldukça hızlı bir sipariş platformu.

33.000 den fazla çalışanı ile Türkiye’nin her yerinde şiparişlerinizi hızlı bir şekilde teslim ediyor. Siparişinizi verdikten sonra Moto-Kuryenizi online olarak takip edebilir ve teslim edilme sürecini takip edebilirsiniz.

Getir platformunda isterseniz satın aldığınız ürünü uygulama üzerinden ödeyebilir isterseniz de kapıda ödeme seçeneği ile ürün geldikten sonra kapıda ödeyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Getir kullanıcı şikayetleri

Bunu da incelemek isteyebilirsiniz; Getir yemek şikayetleri

getir yemek

Getir sadece Türkiye sınırlarında değil yurt dışında da çok hızlı bir büyüme yakalamış durumda. 2021 yılında Londra’da yine aynı yıl içinde Amsterdam, Berlin ve Paris’te hizmet vermeye başladı. Temmuz 2021 yılında ise İspanya ve İtalya da hızlı market uygulaması olan BLOK isimli şirketin tamamını satın alarak Getir ismi ile hizmet vermeye başlamıştır. Yine Amerika Chicago şehrinde faaliyetlerine başladığını da belirtelim.

Son yıllarda tün dünyayı kasıp kavuran Covid salgını belki de en çok eve teslim sipariş platformlarına yaradı. Hatta bu dönemde Getir 11,8 milyar dolar değerleme ile dünya çapında yatırım alan devasa bir şirkete dönüştü.

Getir şu an binlerce ürünü deposundan sizlere ulaştırıyor. Bunun yanında da size servis getirebilecek yemek işletmelerinden de yemek sipariş edebilme imkanı sunuyor. Yemek sepetinin en büyük alternatiflerinden biri olan Getir uygulamasını çok sevdik.

Tıkla Gelsin

tıkla gelsin yemek siparişi

TıklaGelsin TAB gıda çatısı altında kurulmuş ve yine oldukça çok kullanılan online yemek sipariş uygulamasıdır. 1995 yılında Burger King’in Türkiye’deki haklarını almış ve daha sonrasında Sbarro, Popeyes ve Arby’s gibi ünlü hazır gıda firmalarının da Türkiye’deki dağıtımlarını üstlenmiştir. Tıkla Gelsin fast food konusunda nam salmış bu markaların ürünlerini online olarak sipariş edebilme imkanı veriyor. Ayrıca 2013 yılında kendi markası olan Usta Döner markasını kuran firmanın döner veya pide ürünlerini bu platformdan sipariş edebiliyorsunuz.

Kendi markaları olması sebebi ile çok daha uygun fiyatlarla ve kampanyalarla sipariş edebilme imkanı bulunduğunu da belirtelim.

Kısıtlı menüleri ve sadece fast food olması sebebi ile kitlesi belirli bir sayıda olan platformun hizmet kalitesi ve arkasında güçlü bir firmanın bulunması sebebi ile güvenilir siteler arasında olmayı hak ediyor.

İlginizi çekebilir; İste gelsin kullanıcı şikayetleri ve yorumları

Yettim  

yettim yemek siparişi ana ekran

2018 yılında İstanbul merkezli bir yemek sipariş uygulaması olarak piyasaya giriş yapan firma yettim.net alan adı ile hizmet vermekle birlikte mobil uygulamaları ile de oldukça kullanışlı. İstanbul ilinde pilot olarak çalışmaya başlayan platform şu an Ankara, Bursa, Eskişehir, Isparta, Afyon, Sakarya, Karabük, Yalova, Zonguldak illerinde faaliyetlerine devam etmektedir. Ancak yeni bir girişim olduğunu belirtelim. Yavaş yavaş diğer illerde de faaliyet bölgelerini genişletmeye devam etmektedir.

Hediye ve kampanyalı siparişlerle müşteri kitlesini günden güne arttıran platformun mobil uygulamasının 10.000 den fazla kullanıcısı bulunuyor.

İste Gelsin

iste gelsin yemek ve market

2019 yılında açılan ve online sipariş uygulaması denildiği zaman akla gelen bir diğer platform İstegelsin oluyor. Şimdilik İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bodrum’ da hizmet veren İste Gelsin platformu 2020 yılında 10 katlık bir büyüme yaşadı. Bunun sebebi insanların evlerinde kapalı kalması olduğu gibi elektronik ortamlardan sipariş vermeye alışmaya başlaması oldu diyebiliriz.

İste gelsin şimdilik sadece market alışverişi yapabilme imkanı sunsa da yemek siparişi konusunda da girişimleri bulunuyor. Şimdilik 150.000 den fazla aktif kullanıcısı bulunan platformun mobil uygulama indirme sayısı 500 bini aşmış vaziyette.

İncelemek isteyebilirsiniz; İstegelsin kullanıcı şikayetleri ve yorumları

Yemekumbara

yemekumbara yemek sipariş sitesi

Şu an sadece Afyon, Ankara, Eskişehir ve Konya’da hizmet veren yemek siparişi uygulaması 10 binden fazla indirilen uygulaması ile günden güne büyümeye devam ediyor. Adından da anlaşılacağı üzere yemek sipariş ettikçe kumbaranızda biriken paraları kullanarak güzel fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir; Yemekumbara şikayetleri

Rezzta

rezzta yemek sipariş sitesi

Yine çok yeni bir online yemek siparişi uygulaması olan Rezzta kullanıcılardan aldığı olumlu yorumlarla yoluna devam ediyor. AkınSoft tarafından %100 yerli sermaye ile müşterilerin hizmetine sunulan Rezzta şimdilik Konya, Antalya, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman, Bursa, Edirne, Kırklareli, Kütahya, Tekirdağ illerinde faaliyet gösteren Rezzta büyümeye devam ediyor. Bunun yanında cazip indirimleri ve kampanyaların a göz atmanızda fayda var.

Trendyol Yemek

trendyol yemek

Trendyol, online alışveriş siteleri arasında en çok kullanılan alışveriş platformu. Bu ivmesini kullanarak yemek sipariş sektörüne de el atan Trendyol’un kendi uygulaması içinden yemek sipariş verme hizmeti   2020 yılı Ekim aylarında hizmete açıldı. Açıldığında oldukça uygun fiyatlı kampanyalarla müşterileri kendine çekmeyi başaran Trendyol yemek üye sayısının fazla olması ve güvenilir bir marka olması sebebi ile çokça tercih ediliyor.

Şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da hizmet veren platforma mobil uygulama üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bunun için de ayrıca uygulama indirmenize gerek yok Trendyol uygulaması içerisinden ulaşmak büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Trendyol’dan alışveriş yapar gibi yemek sipariş edebiliyorsunuz ve maalesef kapıda ödeme seçeneği bulunmuyor.

Ayırca ilginizi çekebilir; Trendyol yemek kullanıcı şikayetleri ve yorumları

Zomato

Zomato yemek sipariş sitesi

Hindistan’da başlayan girişim 2010 yılındı kuruldu. Zomato kullanıcılarına restoranlar hakkında fiyat, menü ve kullanıcı yorumları hakkında bilgiler veren bir platform olarak tasarlandı. 2013 yılında Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Zomato 2020 yılı itibari ile 24 ülkede ve 10.000 den fazla şehirde kullanılıyor. Ülkemizde yemek yenebilen hemen hemen her mekan hakkında menü fiyat ve kullanıcı deneyimlerini okuyabileceğiniz platformun oldukça ciddi bir bilgi bankasına sahip olduğunu söyleyelim.

Zomato geçtiğimiz yıl yemek siparişi konusunda girişimlere başlamış ve online sipariş yöntemine geçmiştir. Zomato’nun zaten hali hazırda yemek sektörü ile yıllardır bir tecrübesinin olmasından dolayı anlaşmalı restoranlar aracılığı ile yemek siparişini çok hızlı bir şekilde yaygınlaştıracağından hiç şüphemiz yok.

İlginizi çekebilir; Zomato kullanıcı şikayetleri ve yorumlarıEk
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek
Ek