07 Haziran 2018
#10529007

Vestel TV'yi 12 Defa Servise Gönderdim Hala Çözüm Yok!

Vestel TV'mi aldığım günden beri 12 defa servise gönderdim. Mainboard değiştirdiler Regal oldu. Kendiliğinden kapanma problemi vardı servise gittikten sonra kendiliğinden açılma problemi olarak upgrade ettiler sağ olsunlar! TV'yi kapatıp çıkıyoruz evden geldiğimizde TV açık bizi bekliyor. Gelen Vestel teknisyeni problemin bizim topraklama hattından olduğunu söyledi. Ben de bir elektronikçi (teknik öğretmen) olarak bakıyorum ama TV'de topraklı fiş yok! Anladım ki Vestel TV'yi bizde deniyor! Merkez servisleri problemi çözemedi işi arıza yoka sürüyorlar. Bundan sonraki aşamam TV evimde yanacağına götüreceğim Zorlu Center önünde ben ben yakacağım.

Ali Ali 1.894 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali11 Haziran 2018

    Vestel! Kardeşim doğru dürüst çalışan bir cihaz (TV) yapamayacaksanız bari yerli diye ülkemi kötülemeyin. Bir TV garanti süresince kaç kez aynı arızadan tamire gidebilir?! Beceriksizler.

  • Regal Temsilcisi07 Haziran 2018

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları