13 Ağustos 2018
#10780497

Regal'in Problemli Buzdolabısı

Regal aldığım buzdolabı daha 3 aylık ilk montajda dolabın içindeki fan bozuk çıktı. Servis geldi değiştirdi fani. Aradan 1 ay geçti bu seferde file her taktığımda sigorta attırmaya başladı. Servis geldi motoru kurcaladı falan bir şeyi yok dedi gitti. Montaj sırasında ilk aldığım alt kapısının içi ezik geldi. Servis bunu kabul etti bizden kaynaklı diye. Altüst kapak değiştirdi, gelen alt kapak dolabın gövdesiyle rengi hem tutmayan hem de deforme olmuş. Plastik yerleri koca koca çizik geldi.


Benim evime benden çok servis giriyor. Dolap her yerden problem verdiği için değişimini talep ettim ama Regal ret edip kapakların tekrar değişeceğini söyledi. Ben bu sürekli arıza yapan dolabı evimde istemiyorum. Bu dolap zaten değişmezse ki zaten 3 aylık evliyim bütün televizyondan tut, mutfak robotuna varasıya kadar fırın ocak beyaz eşya Regal'den aldım, hepsini çöpe basıp bütün dostlarımı da Regal'den soğutup çekirdek dahi almayacağım.

Ömer Ömer 4.251 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Regal Temsilcisi13 Ağustos 2018

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları